logo yeni

calisanlar2 copy

2019 YILINDA İŞE GİRECEK OLANLAR İÇİN EMEKLİLİK YAŞ ŞARTI NASIL OLACAK?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

personel14Kamu görevine girenlerin emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılmaları, bazı istisnai durumlar dışında, belli bir hizmet süresini ve belli bir yaşı tamamlamaları durumunda mümkün olabilmektedir.

20 hizmet yılını dolduran kadın memurun ve 25 hizmet yılını dolduran erkek memurun, herhangi bir yaş şartı aranmadan emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılması daha önce mümkün iken, 8 Eylül 1999 tarihinden sonra söz konusu hizmet şartını yerine getirenler için yaş şartı da getirilmiştir.

Mevcut düzenlemeye göre, kamu görevlilerinin emekli aylığı bağlanabilecek şekilde emekliye ayrılabilmeleri, belli bir hizmet süresinin yanı sıra; işe giriş tarihlerine, hizmet sürelerine ve cinsiyetlerine göre değişen yaş şartını da yerine getirmeleri hakinde mümkün olabilmektedir.

Emeklilik için yaş şartı

20 hizmet yılını dolduran kadın memurlar ve 25 hizmet yılını dolduran erkek memurlar görevinden ayrılarak emeklilik için yaş şartını bekleyebilmektedirler. Ancak, yaş şartını tamamlamadan emekli maaşı ve emekli ikramiyesi alınamamaktadırlar. 

Devlet memurlarının emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılabilmesi için gerekli prim ödeme gün sayısını tamamlamış olmaları ve bununla birlikte cinsiyetlerine göre aranan yaşa ulaşmış olmaları gerekiyor.

Öte andan, malullük, engellilik, fiili hizmet zammından yararlanma, bazı mesleklerde bulunanlarda özel şartlar aranması gibi durumlarda, emeklilik için hizmet süresi ve yaş şartı farklı olabilmektedir.

2018 yılında işe girenler için yaş şartı nasıldı?

2018 yılında işe giren;

**Kadınlar, en erken 62 yaşını doldurduklarında emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılabilecek.

**Erkekler, en erken 64 yaşını doldurduklarında emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılabilecek.

2019 yılında işe girecekler için emeklilik yaş şartı nasıl olacak?

2019 yılında işe girecek olan;

**Kadınlar, en erken 63 yaşını doldurduklarında emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılabilecek.

**Erkekler, en erken 65 yaşını doldurduklarında emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılabilecek.

2019 yılından sonra işe girecek olanların emeklilik yaş şartı

2019 yılından sonra işe girecek olan;

**Kadınlar, 2020 yılında işe girerlerse en erken 63 yaşını doldurduklarında, 2021 veya 2022 yılarında işe girerlerse en erken 64 yaşını doldurduklarında, 2023 ve daha sonraki yıllarda işe girerlerse en erken 65 yaşını doldurduklarında emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılabilecek.

**Erkekler, en erken 65 yaşını doldurduklarında emekli aylığı alabilecek şekilde emekliye ayrılabilecek.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.