logo yeni

calisanlar2 copy

BİR MESLEĞE GİRİŞ İÇİN KPSS ŞARTI KALDIRILDI

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

kpss2İlk defa kamu hizmeti ve görevlerine atanacakların seçimi ile kamu kurum ve kuruluşlarında özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen mesleklere atanacakların ön elemesi amacıyla yapılacak sınavların genel ilkeleri ile usul ve esaslarını düzenleyen Yönetmelikte yapılan değişiklikle, bir mesleğe girişte aranan KPSS şartı kaldırıldı.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanarak yürürlüğe giren 266 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararıyla “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik”de değişiklik yapıldı. Yapılan değişikliğe göre, “İletişim uzman yardımcıları” hakkında, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümleri uygulanmayacak.

Yönetmeliğin “İstisnalar” başlıklı maddesinde yer alan unvan ve görevler arasına; “İletişim uzman yardımcıları” da dahil edildi.

Yapılan bu değişikliğe göre, iletişim uzman yardımcısı alımında, adayların KPSS’ye girmiş ve belli bir puanı almış olması şartı aranmayacak.

İletişim Uzman Yardımcıları, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığında istihdam ediliyor. İletişim Uzman Yardımcıları ve İletişim Uzmanları mali ve sosyal hak ve yardımlar ile diğer özlük hakları bakımından Adalet Uzmanı ve Adalet Uzman Yardımcısına denk sayılıyor.

Bazı mesleklere girişte KPSS şartı aranmıyor

“Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri; Adalet Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı ile İçişleri ve Dışişleri bakanlıklarının Bakanlık Teftiş Kurulları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Askeri Adalet Teftiş Kurulları, kaymakam adayları, Dışişleri Bakanlığı aday meslek memurları, aday konsolosluk ve ihtisas memurları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar uzman yardımcıları, Devlet senfoni orkestraları ve Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sanatçıları ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile istisna tutulanlar hakkında uygulanmıyor.

Bugün yürürlüğe giren değişiklikle, bu istisnalar arasına “İletişim Uzman Yardımcılığı”na giriş de eklenmiş oldu.

Bugün yürürlüğe giren değişiklik

KAMU GÖREVLERİNE İLK DEFA ATANACAKLAR İÇİN YAPILACAKSINAVLAR HAKKINDA GENEL YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1- 18/3/2002 tarihli ve 2002/3975 sayılı Bakanlar Kurulu Karan ile yürürlüğe konulan Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin 3 üncü maddesinin birinci fıkrasına “Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar uzman yardımcıları” ibaresinden sonra gelmek üzere “, İletişim uzman yardımcıları” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 2- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Yönetmelik hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.