logo yeni

calisanlar2 copy

BAZI ATAMALAR VE SINAVLAR İÇİN CUMHURBAŞKANLIĞI İZNİ GEREKECEK

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

cumhurbaskanligiCumhurbaşkanlığı tarafından çıkarılan ve atamalarda izin usulünü belirleyen 2018/6 sayılı Genelge, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bugün (12 Eylül 2018) yayımlanan Genelge, bazı açıktan atamaların yapılabilmesini ve bazı kariyer meslek sınavlarının açılabilmesini Cumhurbaşkanlığının iznine bağlıyor.

Genelgeye göre;

**Tüm kamu kurum ve kuruluşları, istisnai nitelikteki kadrolarına (657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 59 uncun maddesi kapsamındaki kadrolara) açıktan atama yapılabilmek için Cumhurbaşkanlığından izin alacak.

**Bakanlıklar, Bakan Müşaviri kadrolarına (657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 61/A maddesi kapsamındaki kadrolara) açıktan atama yapılabilmek için Cumhurbaşkanlığından izin alacak.

**Tüm kamu kurum ve kuruluşları, kariyer mesleklere (657 sayılı Kanunun 36/A-11 ve ek 41 inci maddesinde sayılanlar ile kendi özel mevzuatları uyarınca mesleğe özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle personel alımı) personel alımı için yapacakları özel yarışma sınavlarını açabilmek için Cumhurbaşkanlığından izin alacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi İdari Teşkilatı, Anayasa Mahkemesi, Adalet Bakanlığı hâkim ve savcı adayları, Sayıştay Başkanlığı, Kamu Denetçiliği Kurumu ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığının bu kapsamda açacakları sınavlar Cumhurbaşkanlığı iznine tabi olmayacak.

**Atamalara ilişkin 2006/9 ve 2014/2 sayılı Başbakanlık genelgeleri yürürlükten kaldırıldı.

GENELGE

2018/7

Kamu kurum ve kuruluşlarınca açıktan veya naklen yapılacak personel atamaları ile mesleğe özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle alınan personel için düzenlenecek giriş sınavları hakkında aşağıda belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde işlem tesis edilmesi uygun görülmüştür.

1.Tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 59 uncu ve 61/A maddelerine göre yapılacak açıktan atama işlemleri için Cumhurbaşkanlığından izin alınacaktır.

2.Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında (Türkiye Büyük Millet Meclisi İdari Teşkilatı, Anayasa Mahkemesi, Adalet Bakanlığı hâkim ve savcı adayları, Sayıştay Başkanlığı, Kamu Denetçiliği Kurumu ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç) 657 sayılı Kanunun 36 ncı maddesinin “Ortak Hükümler” bölümünün (A) fıkrasının (11) numaralı bendi ve ek 41 inci maddesinde sayılanlar ile kendi özel mevzuatları uyarınca mesleğe özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle alınacak personel için kurumlarca yapılacak özel yarışma sınavları açılmadan önce Cumhurbaşkanlığından izin alınacaktır.

2006/9 ve 2014/2 sayılı Başbakanlık genelgeleri yürürlükten kaldırılmıştır.

11 Eylül 2018

Recep Tayyip ERDOĞAN

CUMHURBAŞKANI

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.