logo yeni

STAJYER HAVA TRAFİK KONTROLÖRÜ VE ASİSTAN HAVA TRAFİK KONTROLÜ NASIL İŞE ALINACAK?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

mulakat2Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan yönetmelik ile stajyer hava trafik kontrolörü ve asistan hava trafik kontrolörü pozisyonlarına yapılacak sınavlara dair ayrıntılar belirlendi.

Genel ve Özel Şartlar

Bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Stajyer Hava Trafik Kontrolörü Ve Asistan Hava Trafik Kontrolörü Pozisyonlarına Atanacak Adayların Seçme Sınavlarına Dair Yönetmelik” hükümlerine göre adaylarda aranacak genel şartlar şöyle olacak:

a) 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 7 nci maddesinde belirtilen şartları taşımak.

b) Son başvuru tarihi itibarıyla, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin 11 inci maddesi uyarınca geçerli olan KPSS’de, ilanda belirtilen puan türünden yetmiş ve üzeri puan almış olmak.

Stajyer Hava Trafik Kontrolörü Ve Asistan Hava Trafik Kontrolörü adaylarında aranacak özel şartlar ise şöyle olacak:

a) Stajyer hava trafik kontrolör adayları için;

1) İlan edilecek Temel Hava Trafik Kontrol Kursu başlangıç tarihi itibariyle 27 yaşından gün almamış olmak.

2) Fakülte veya 4 yıllık yüksekokul mezunu olmak.

3) ICAO Ek-1 Sınıf 3 hükümlerine uygun geçerli bir sağlık kurulu raporu almak.

4) Hava/yer ve yer/yer sesli iletişiminde, yanlış anlamalara ve aksamalara yol açabilecek belirgin bir aksan veya lehçe, dilde pelteklik, gizli kekemelik ve aşırı heyecan sahibi olmamak. (Bu durum sınav komisyonunca tespit edilerek tutanak altına alınır, gerekirse hakem hastaneye gönderilir ve hakem hastanece verilecek nihai rapor sonucuna göre işlem tesis edilir. Adaylar bilgisayar destekli sınavı veya yazılı sınavı geçmiş olsalar bile sınavı kazanmış sayılmaz ve elenirler.)

5) Son başvuru tarihi itibarıyla, son beş yıl içerisinde İngilizce Yabancı Dil Sınavından en az ‘C’ düzeyinde puan aldığını belgelemek.

6) Daha önce disiplin, başarısızlık ve idari yönden kursla veya Genel Müdürlükle ilişiği kesilmemek.

b) Asistan hava trafik kontrolör adayları için;

1) Fakülte veya 4 yıllık yüksekokul mezunu olmak.

2) ICAO Ek-1 Sınıf 3 hükümlerine uygun geçerli bir sağlık kurulu raporu almak.

3) Hava/yer ve yer/yer sesli iletişiminde, yanlış anlamalara ve aksamalara yol açabilecek belirgin bir aksan veya lehçe, dilde pelteklik, gizli kekemelik ve aşırı heyecan sahibi olmamak. (Bu durum sınav komisyonunca tespit edilerek tutanak altına alınır, gerekirse hakem hastaneye gönderilir ve hakem hastanece verilecek nihai rapor sonucuna göre işlem tesis edilir. Adaylar bilgisayar destekli sınavı veya yazılı sınavı geçmiş olsalar bile sınavı kazanmış sayılmaz ve elenirler.)

4) Son başvuru tarihi itibarıyla, son beş yıl içerisinde İngilizce Yabancı Dil Sınavından en az ‘C’ düzeyinde puan aldığını belgelemek.

5) Geçerli bir hava trafik kontrolör lisansına sahip olmak.

Sınav şekli

İlk defa istihdam edilecek stajyer hava trafik kontrolörü ve asistan hava trafik kontrolörü adaylarının seçme sınavı;

a) Bilgisayar Destekli Seçme Sınavından veya Bilgisayar Destekli Seçme Sınavının herhangi bir nedenle yapılamadığı hallerde genel yetenek, muhakeme, zekâ, hafıza ve çabuk karar verme gibi özellikleri test etmeye yönelik yazılı sınav ile,

b) Sesli iletişim değerlendirmesini de içeren sözlü sınavdan

oluşacak.

Sınav konuları

Bilgisayar destekli seçme sınavı, bilgisayar ortamında, önceden hazırlanmış EUROCONTROL veri tabanı kullanılarak yapılırken; yazılı sınav ise genel yetenek, muhakeme, zeka, hafıza ve çabuk karar verme, şekil, rakam ve harf kombinasyon ve dizilerinin tespiti gibi özellikleri test etmeye yönelik 50 sorudan oluşacak.

Sözlü sınav ise;

a) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü (%10),

b) Liyakati, temsil kabiliyeti, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu (%10),

c) Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı (%10),

ç) Genel yetenek ve genel kültürü (%60),

d) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı (%10)

yönlerinden değerlendirilmesi ve her bir konu grubu için ayrı ayrı puan verilmesi suretiyle gerçekleştirilecek.

Ayrıca, sözlü sınavda komisyon tarafından Stajyer Hava Trafik Kontrolörü ve Asistan Hava Trafik Kontrolörü adaylarının sesli iletişimde, yanlış anlamalara ve aksamalara yol açabilecek belirgin bir aksan veya lehçe, dilde pelteklik, gizli kekemelik ve aşırı heyecan sahibi olmak gibi hususlar özellikle değerlendirilecek.

İleriki tarihlerde açılacak olan sınav ilanlarını sitemizden takip edebilirsiniz.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.