logo yeni

ADALET BAKANLIĞINA AİT BAZI KADROLARA GİRİŞ SÖZLÜ SINAVLARINA DAHA ÇOK ADAY ÇAĞRILACAK

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

mulakat2Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilâtı ile bağlı kuruluşlarına ilk defa Devlet memuru olarak atanacakların seçimine ilişkin usul ve esaslarda belirleyen Yönetmelikte değişiklik yapıldı.

“Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliği”nde yapılan ve bugün yürürlüğe giren değişiklikle, "infaz ve koruma memuru" ve "koruma güvenlik görevlisi" kadrolarına ilk defa atamada uygulanacak sözlü sınavlara çağrılabilecek aday sayıları yeniden belirlendi.

Yapılan değişikliğe göre;

**İnfaz ve koruma memuru kadroları için yapılacak sözlü sınavlara, merkezi sınavda alınan puanlar esas olmak kaydıyla, en yüksek puandan başlamak üzere ilan edilen kadro sayısının 10 katı kadar aday çağırılacak. Daha önce 5 katı aday çağrılıyordu.

**Boy ve kilo şartı aranan kadroları için yapılacak sözlü sınavlara, ilân edilen kadro sayısının 10 katı aday içerisinden boy ve kilo şartını taşıyanlar sözlü sınava katılmaya hak kazanacak. Daha önce 5 katı aday arasından belirleniyordu.

Adalet Bakanlığının söz konusu Yönetmeliği kapsamında boy ve kilo şartı aranan kadrolar "infaz ve koruma memuru" ve "koruma güvenlik görevlisi" kadroları olduğundan, yapılan değişiklikle, her iki unvana ilk defa yapılacak atamalarda uygulanacak sözlü sınava çağrılacak aday sayısı, atama yapılacak kadro sayısının 5 katından 10 katına çıkarılmış oluyor.

ADALET BAKANLIĞI MEMUR SINAV, ATAMA VE NAKİL YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 10/7/2003 tarihli ve 25164 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 14 üncü maddesinin birinci fıkrasına “şoför” ibaresinden sonra gelmek üzere, ikinci fıkrasına ise “mübaşir” ibaresinden sonra gelmek üzere, “,infaz ve koruma memuru” ibaresi eklenmiş ve aynı maddenin dördüncü fıkrasında yer alan “beş” ibaresi “on” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Adalet Bakanı yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.