logo yeni

15 temmuz

KPSS BAŞVURUSU İLE ATAMA ARASINDAKİ DÖNEMDE ÜST ÖĞRENİM BİTİRENLERİN DURUMU

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

kpss 2KPSS başvurularının son günü itibarıyla mezun durumda olunan eğitim seviyesi, adayların ÖSYM tarafından merkezi olarak yerleştirildikleri kurumlara atamaları yapılıncaya kadar geçen dönemde değişebilmektedir. Bu durumlara, öğrenim düzeyi değişen adayların, memuriyete hangi seviyeden başlayacakları ve haklarında intibak işlemi yapılıp yapılmayacağı hususlarında tereddüt yaşanabilmektedir.

Eğitim seviyesi değişenlerin atanması

Belirli tarihler arasında başvuruları yapılan ve genellikle adayların son başvuru tarihi itibariyle mezun durumda oldukları seviyeden başvuru yapmalarına imkân tanınan KPSS’ye, başvuruda bulunduktan sonra KPSS sonuçlarına göre atamaları yapılıncaya kadar geçecek sürede öğrenim durumu değişenlerin, önceki öğrenim seviyesinden başvuruda bulunarak girmiş oldukları sınavda almış oldukları puanların geçersiz sayılacağına ve bu sebeple atamalarının yapılmayacağına ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır.

Bu itibarla, merkezi yerleştirme sonucu ataması yapılacak adayın, atama sırasında ibraz edeceği öğrenim durumunun KPSS’ye girişteki öğrenim durumundan üstte olması, yerleştirildiği kadroya atanmasına engel teşkil etmeyecektir.

Atanmadan önce eğitim seviyesi değişenlerin intibakı

Devlet memurları hakkında yapılacak intibak işlemine ilişkin düzenleme, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/A/12/d maddesinde yer almıştır.

Kanundaki düzenlemeye göre; memuriyette iken veya memuriyetten ayrılarak üst öğrenimi bitirenler, (aynı üst öğrenimi tahsile ara vermeden başlayan ve normal süresi içinde bitirdikten sonra memuriyete giren emsallerinin ulaştıkları derece ve kademeyi aşmamak kaydıyla) bitirdikleri üst öğrenimin giriş derece ve kademesine memuriyette geçirdikleri başarılı hizmet sürelerinin tamamı her yıl bir kademe, her üç yıl bir derece hesabıyla ilave edilmek suretiyle bulunacak derece ve kademeye yükseltilmektedirler.

İntibak işlemi denilen bu uygulamadan yararlanabilmek için, üst öğrenimin memuriyet sırasında veya memuriyetten ayrı kalınan dönemde tamamlanmış olması gerekmektedir.

Bu itibarla, KPSS’ye girişteki öğrenim düzeyinden daha üst bir öğrenimin memuriyet kadrolarına atanmadan önce tamamlanmış olması, intibak işlemini gerektirecek bir durum olmayacaktır. 

Konuya ilişkin Danıştay kararı için tıklayınız ...

Atanmadan önce eğitim seviyesi değişenlerin memuriyete başlangıç seviyesi

ÖSYM tarafından merkezi olarak yerleştirilen adayın, ataması yapılırken ibraz ettiği eğitimin memuriyet başlangıç seviyesinin KPSS’ye girişteki eğitiminin memuriyet başlangıç seviyesinden ileride olduğu durumlarda, memur hakkında intibak işlemi yapılmaksızın, memuriyet başlangıç derece/kademesinin sonradan bitirdiği eğitim durumuna göre belirlenmesine engel bir durumun olmadığı değerlendirilmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.