logo yeni

HÂKİM VE SAVCI ADAYLIĞI GİRİŞ SINAVINDA YAZILI TABAN PUANI KALDIRILDI

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

kpss 2Hakim ve savcı adaylığına girişte yapılan mülakat sınava katılacaklarda aranan,  yazılı sınav puanının en az 70 olması şartı kaldırıldı.

OHAL kapsamında çıkarılan 680 sayılı KHK, hakim ve savcı adayı alımına ilişkin sınav uygulamasında da değişiklik yaptı. Yapılan değişiklik ile, hakim ve savcı adaylığı mülakat sınavına katılabilmek için, Adalet Bakanlığı tarafından ÖSYM’ye yaptırılan hakim ve savcı adayı alımı yazılı sınavında belli bir puan alma zorunluluğu kalkmış oldu.

Adalet Bakanlığı, yazılı sınava ilişkin puan şartı aramadan, atama yapılacak kadro sayısının iki katı adayı yazılı sınav puan sırasına göre mülakata çağıracak.

Yapılan değişiklik, 2016 yılında yapılan ve henüz sonucu açıklanmamış olan hakim ve savcı adaylığı yazılı sınavına katılanlar hakkında da uygulanacak.

680 sayılı KHK’nın ilgili düzenlemesi

MADDE 6- 24/2/1983 tarihli ve 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununun 9/A maddesinin beşinci fıkrasının birinci cümlesinde yer alan "en az yetmiş puan almak kaydıyla" ibaresi ile aynı fıkranın ikinci cümlesi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 8- 2802 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
"GEÇİCİ MADDE 20- Bu maddeyi ihdas eden Kanun Hükmünde Kararnameyle 9/A maddesinin beşinci fıkrasında yapılan değişiklik, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılan ve sonucu açıklanmayan yazılı sınava katılanlar bakımından da uygulanır."

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.