logo yeni

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI 50 ADAY MESLEK MEMURU ALACAK

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

personel5Dışişleri Bakanlığı, giriş sınavı ile (yazılı ve sözlü) 50 adet Aday Meslek Memuru kadrosuna personel alacak.

Dışişleri Bakanlığının görevleri çerçevesinde, Türk dış politikasının oluşturulması ve icrasında görev, yetki ve sorumluluk üstlenen ve yurtdışında temsil görevi icra eden diplomatik kariyer memurlar tanımlanan Meslek Memurluğuna (aday) giriş için açılan sınavına ilişkin özet bilgiler şöyle:

**Eğitim şartı: Yurtiçindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin lisans düzeyinde en az dört yıllık eğitim verilen fakültelerinin; uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye, finans, tarih, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümleri ile bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az %80’ine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olanlar ile sosyal bilimler alanında veya mühendislik fakültelerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapıp uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olanlar başvuruda bulunabilecek.

**Puan türü: Başvuruda bulunacak olan adayların; 2015, 2016 veya 2017 yılları içinde yapılan Yabancı Dil Sınavından (YDS/e-YDS), sınava girilen birinci yabancı dilde (İngilizce, Fransızca veya Almanca) en az 85 puan almış olması gerekiyor. Giriş sınavına başvuranlar YDS puanlarına göre tek bir liste halinde sıralanacak ve başvuruda bulunanlardan ilk 500 aday giriş sınavına katılmaya hak kazanacak..

**Başvuru şekli ve tarihi: Giriş sınavı başvuruları 4 Ocak 2016 Çarşamba günü başlayacak ve 13 Ocak 2017 Cuma günü saat 18:00’de sona erecektir. Başvurular, https://sinav.mfa.gov.tr adresli internet sitesi üzerinden elektronik ortamda ve adaylarca temin edilecek olan e-devlet şifresi ile yapılacaktır.

**Sınav tarihi: Giriş sınavının yazılı aşaması 28-29 Ocak 2017 tarihlerinde Ankara’da yapılacak.

**Maaşları: Meslek memurları yurtdışında görev yaptıklarında ücret, mali ve sosyal hakları farklı belirlenmektedir. Yurt içinde, 9 uncu derecenin 1 inci kademesinde olup hizmeti bulunmayan, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz bir Aday Meslek Memuru, 2016 yılı ikinci altı ayında 3.961 TL net maaş alabiliyor.  Ayrıca, aday memuriyete atanmalarıyla birlikte KPDS (A) seviyesinde  (2016 yılı ikinci altı ayına net 111 TL) yabancı dil tazminatı ödeniyor.  Yabancı Dil Tazminatıyla birlikte aylık net ücretleri 4.072 TL oluyor.

Sınav ilanı ve ayrıntılar için tıklayınız …

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.