logo yeni

calisanlar2 copy

SİVİL HAVA ULAŞTIRMA İŞLETMECİLİĞİ BÖLÜMÜ MEZUNLARININ SORUNLARI MECLİSE TAŞINDI?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

yurtdisiSivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü mezunlarının istihdam edilebileceği kadrolara başka bölümlerden mezun olanların da alınmasının mağduriyet yarattığından hareketle soru önergesi verildi.

Konuyla ilgili olarak CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İRGİL tarafından verilen soru önergesinde;

“Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümünde, yönetim ve havacılık dersleri birleşiminden oluşan bir eğitim verilmektedir. Bu eğitim; havayolları ve hava kargo operasyonları, havaalanı yönetimi, havacılık emniyeti yönetimi, havacılık hukuku konularında uzmanlaşmayı sağlayan temel havacılık yönetimi alan derslerinin yanı sıra finansal yönetim, risk yönetimi, işletme yönetimi gibi yönetsel dersleri içermektedir.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü mezunlarının devlet kadrolarında kendi kodlarıyla tercih yapabileceği tek kurum da Devlet Hava Meydanları İşletmesi'dir. Birçok alanda tercih yapabilecek durumda olan İktisadi ve İdari Bilimler ile Siyasal Bilimler Fakültesi'nden mezunların da Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nde açılan kadrolara ortak kodlar eklenmesi sayesinde alınması, tek tercihi bulunan tam donanımlı hava işletme öğrencileri açısından mağduriyet oluşturmaktadır.”

denilerek, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN tarafından şu sorulara cevap verilmesi istendi:

1. Devlet Hava Meydanları İşletmesi kurumunun KPSS 2014/2 tercih şartlarında aranan yalnızca Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümü mezun olmak şartı, diğer atamalarda neden ortak kodlara dönmüştür?

2. Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği mezunları devlet kadrolarında yalnızca Devlet Hava Meydanları İşletmesi kurumuna tercih yapabilirken, birçok devlet kadrosuna başvuru yapabilen İktisadi İdari Bilimler ve Siyasal Bilimler Fakültesi mezunlarının bu alana da başvurabiliyor olmalarının nedeni nedir? Bu durum, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği öğrencileri için Anayasa'nın fırsat eşitliği ilkesine uygun mudur?

3. Dünyada ve ülkemizde gelişen sivil havacılık şartlarına rağmen Bakanlığınızın yayımladığı 19 Ekim 2016-04 Kasım 2016 tarihleri arasında başvuru yapılacak olan Ulaştırma ve Haberleşme Uzman Yardımcısı nitelikli personel alım ilanına Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği mezunlarının başvuru yapamamasının nedeni nedir?

4. Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nde açılan kadrolara öncelikli olarak Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği mezunlarının yerleştirilmesine yönelik bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.