logo yeni

GÖREVDEN ALINAN PERSONELİN YERİNE NASIL ALIM YAPILACAK?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ise girme 4Görevden alınan personel yerine nasıl alım yapılacağı konusundaki spekülasyonlara açıklık getirildi.

667 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede “Bu madde kapsamında kamu görevi sona erdirilen personele ait kadro ve pozisyonlara, Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ve diğer mevzuattaki kısıtlamalara tabi olmaksızın Bakanlar Kurulunca belirlenecek sayıda kadro ve pozisyon için atama yapılabilir.” hükmüne yer verilmişti.

Bu maddede yer alan “Bütçe Kanunu ve diğer mevzuattaki kısıtlamalara tabi olmaksızın alım yapılacağı” ifadesinin, KPSS dikkate alınmadan personel alınacağı şeklindeki spekülasyonlara yol açması sebebiyle Devlet Personel Başkanlığı tarafından açıklama yapıldı.

Başkanlık yaptığı açıklamada, “Öncelikle belirtmek gerekir ki Ülkemizin içinden geçtiği olağanüstü koşullarda kamu hizmeti sunumunda hiçbir aksaklığa yer verilmemesi açısından görevi sona erdirilen personele ilişkin kadro ve pozisyonlarda personel istihdam edilmesi bir zorunluluktur.

Diğer taraftan kamu hizmetine alınmanın usul ve esasları ilgili mevzuatında belirlenmiştir ve bu mevzuat yürürlüktedir.

Bu kapsamda atama yapılacak her bir kadro ve pozisyona atama usulü ne ise (KPSS sonucuna göre doğrudan yerleştirme, KPSS sonucuna göre mülakata tabi tutulma vb.) o prosedüre uyularak personel alımı gerçekleştirilecektir.” ifadelerine yer verildi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.