logo yeni

20 BİNİN ÜZERİNDE ÖĞRETMEN ALINACAK

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ogretmen12Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, basın mensuplarının FETÖ-PDY terör yapılanmasının darbe girişimi kapsamında lisansı iptal edilen ve açığa alınan öğretmenlerin yerine bu yıl atama yapılıp yapılmayacağı sorusunu cevapladı.

Bakan Yılmaz, görevden uzaklaştırılan öğretmenlerin yerine sözleşmeli olarak, mülakata bağlı öğretmen alımı yapılacağını belirtti.

Öğretmen alımını daha önce 2017 yılı Şubat ayı olarak açıkladıklarını ancak yeni çıkan durum üzerine bunu öne çekeceklerini belirten Bakan Yılmaz, "Biliyorsunuz bugüne kadar Milli Eğitim Bakanı olarak öğretmen alımımızın sözleşmeli ve mülakata bağlı olarak şubat ayında olacağını söylemiştim. Ancak yeni çıkan durum karşısında, kamu görevinden ilişiği kesilecek öğretmenlerin yerine bu yıl öğretmen alımı yapacağız. Dolayısıyla birinci husus bu. 2016 yılında sözleşmeli ve mülakatla öğretmen alacağız." ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz kapatılan okullara ve bu okullardaki öğrencilerin durumuna ilişkin olarak, bu öğrencilerin mağdur edilmeyeceğini belirterek, "Öğrenciler bizim öğrencilerimiz ve hiçbirisini mağdur etmeyeceğiz. Birçoğu özel okula gidiyor. Devletin malı olan o okulları da biz işleteceğiz ama öğretmenlerin, öğretmen lisansları iptal edilmiştir. O öğretmenlerle değil, Milli Eğitim Bakanlığının yeni alacağı öğretmenlerle eğitime devam edeceğiz. Öğrencilere şunu söylüyoruz; hiç kimse mağdur olmayacak. Eskisinden çok daha iyi bir eğitimi inşallah evlatlarımıza vereceğiz." dedi.

Bakan Yılmaz, alınacak öğretmen sayısına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Açığa alınan öğretmen sayısı artı bir de bu özel okullar devlete geçtikten sonraki ihtiyaç olan öğretmen sayısı kadar öğretmen alınacaktır. Bu da 20 binin üstünde bir rakam demektir, ilerleyen süreçte bu rakam kesinleşecektir." 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.