logo yeni

calisanlar2 copy

KPSS 2016/1 YERLEŞTİRMESİ İLE ATANACAK OLANLAR, KAÇ GÜN İÇİNDE GÖREVE BAŞLAMAK ZORUNDA

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

personel4Kamu kurum ve kuruluşlarına ait (B) Grubu bazı kadro ve pozisyonlara, 2014 yılında yapılan KPSS sonuçlarına göre ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme yapılacak.

1 Temmuz 2016 tarihinde sona eren tercih başvuruları esas alınarak ÖSYM tarafından yapılacak olan yerleştirmeler (2016/1) sonunda, gerekli şartları taşıyanların ataması yerleştirme yapılan kurumlar tarafından gerçekleştirilecek.

ÖSYM’nin yapacağı merkezi yerleştirmeye (2016/1) göre ilgili kurum tarafından ataması yapılacak olanların, atama emirlerinin kendilerine tebliğinden itibaren belli bir süre (mehil müddeti) içinde görevlerine başlamaları gerekecek.

Ataması yapılanların göreve başlaması gereken süreler

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, ilk defa veya yeniden atananların göreve başlamaları gereken süreleri belirlemiştir. Buna göre;

-Aynı yerdeki bir göreve atananların, atama emirlerinin kendilerine tebliğ gününü izleyen iş günü içinde görevlerine başlamaları zorunludur.

-Başka yerdeki görevlere atananların, atama emirlerinin kendilerine tebliğ gününden itibaren 15 gün içinde o yere hareket ederek belli yol süresini izleyen iş günü içinde görevlerine başlamaları zorunludur.

Aynı yer ve başka yer neresidir?

Göreve başlanması gereken süreler, memurun göreve başlayacağı yerin “aynı yer” veya “başka yer” olma durumuna göre değişmektedir.

“Aynı yer” ve “başka yer” kavramlarına ilişkin olarak 657 sayılı Kanunda herhangi bir düzenleme bulunmamakla birlikte, 6245 sayılı Harcırah Kanununda bu kavramlara açıklık getirilmiştir.

Harcırah Kanunu, “aynı yer” kavramını “memuriyet mahalli” olarak tarif ederken, bunun dışındaki yerleri ise “başka yer” saymaktadır.

Kanuna göre “memuriyet mahalli” kavramı; memurun asıl görevli olduğu veya ikametgâhının bulunduğu şehir ve kasabaların belediye sınırları içinde bulunan mahaller ile bu mahallerin dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu şehir ve kasabaların devamı niteliğinde bulunup belediye hizmetlerinin götürüldüğü, büyükşehir belediyelerinin olduğu illerde ise il mülki sınırları içinde kalmak kaydıyla memur ve hizmetlinin asıl görevli olduğu veya ikametgâhının bulunduğu ilçe belediye sınırları içinde kalan ve yerleşim özellikleri bakımından bütünlük arz eden yerler ile belediye sınırları dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu yerlerin devamı niteliğindeki mahaller ve kurumlarınca sağlanan taşıt araçları ile gidilip gelinebilen yerleri ifade etmektedir. Memuriyet mahalli dışındaki yerler ise “başka yer” sayılmaktadır.

Memuriyet mahalli ile ilgili doğabilecek tereddütleri gidermek amacıyla çıkarılan Tebliğ için  tıklayınız ...

Süresinde göreve başlamama halinde ne olur?

İlk defa veya yeniden bir göreve atananlar, belge ile ispatı mümkün zorlayıcı bir sebep yokken yukarıda belirtilen süreler içinde görevlerine başlamadıklarında, atamaları iptal edilecek. Atamaları bu sebeple iptal edilenler 1 yıl süreyle Devlet memurluğuna giremeyecek.

Ayrıca, belge ile ispat edilebilecek zorunlu bir sebepten dolayı görevine başlayamayanların atamaları ise, göreve başlamama halinin iki ayı aşması halinde iptal edilecek.

Lisans mezunu olarak bazı kadrolarda görev başlayacak olanların alacağı net maaşlar için (2016 yılı ikinci altı ayında) tıklayınız…

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.