logo yeni

BAZI MESLEKLERE GİRİŞTE KPSS ŞARTI KALDIRILDI

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

kpss3İlk defa kamu hizmeti ve görevlerine atanacakların seçimi ile kamu kurum ve kuruluşlarında özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen mesleklere atanacakların ön elemesi amacıyla yapılacak sınavların genel ilkeleri ile usul ve esaslarını düzenleyen Yönetmelikte yapılan değişiklikle, bazı mesleklere girişte aranan KPSS şartı kaldırıldı.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu Kararıyla “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik”de değişiklik yapıldı. Yapılan değişikliğe göre, “Dışişleri Bakanlığı aday meslek memurları, aday konsolosluk ve ihtisas memurları” hakkında, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümleri uygulanmayacak.

Yönetmeliğin “İstisnalar” başlıklı maddesinde yer alan unvan ve görevler arasına; Dışişleri Bakanlığı aday meslek memurları, aday konsolosluk ve ihtisas memurları da dahil edildi.

Yapılan bu değişiklik neticesinde; “Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılacak; aday meslek memurluğu ile aday konsolosluk ve ihtisas memurluğu giriş sınavlarına alınacaklarda KPSS’ye girmiş ve belli bir puanı almış olma şartı aranmayacak.

Hangi memuriyetlere girişte KPSS şartı aranmıyor?

“Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri; Adalet Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı ile İçişleri ve Dışişleri bakanlıklarının Bakanlık Teftiş Kurulları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Askeri Adalet Teftiş Kurulları, kaymakam adayları, Devlet senfoni orkestraları ve Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sanatçıları ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile istisna tutulanlar hakkında uygulanmıyor.

Bugün yürürlüğe giren değişiklikle, bu istisnalar arasına “Dışişleri Bakanlığı aday meslek memurları, aday konsolosluk ve ihtisas memurları” da eklenmiş oldu.

Bugün yürürlüğe giren değişiklik

Bakanlar Kurulu Kararı

Karar Tarihi: 25/4/2016

Karar Sayısı : 2016/8833

KAMU GÖREVLERİNE İLK DEFA ATANACAKLAR İÇİN YAPILACAK SINAVLAR HAKKINDA GENEL YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1- 18/3/2002 tarihli ve 2002/3975 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin 3 üncü maddesine “kaymakam adayları” ibaresinden sonra gelmek üzere “, Dışişleri Bakanlığı aday meslek memurları, aday konsolosluk ve ihtisas memurları” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 2- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Yönetmelik hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.