logo yeni

2.500 TL MAAŞLA SÜRÜ YÖNETİM ELEMANI ARANIYOR

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

cobanSamsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, 2.500 TL maaşla “sürü yönetimi elemanı” aranıyor.

Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, Samsun'da büyükbaş ve küçükbaş hayvan bakımı için yüzlerce “sürü yönetimi elemanına” (çoban) ihtiyacın olduğunu belirterek, “Halk içinde çobanlık farklıymış gibi görülüyor. Eğitim düzeyi artıkça mesleğe bakış algısı farklı olabiliyor. Samsun'da işi yapan arkadaşlar 2 bin 500 lira maaş alıyor" dedi.

Samsun’da 200 bin küçükbaş hayvan sayısından dolayı 400 çobana ihtiyaç bulunduğu, 325 bin büyükbaş hayvan için ise bakanlık tarafından ihtiyaç duyulan çoban sayısının belirlenmediği belirtildi.

“Sürü Yönetimi Elemanı Benim Projesi” kapsamında gerçekleştirilen istihdamlarla ilgili bilgi veren Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, büyükbaş ve küçükbaş hayvan bakımı için çoban ihtiyacının olduğunu belirtti. Güven, sürü yönetimi elemanı ihtiyacının kapatılabilmesi için kurslar açıldığını vurgularken "Halk içinde çobanlık farklıymış gibi görülüyor. Eğitim düzeyi arttıkça mesleğe bakış algısı farklı olabiliyor. Samsun'da işi yapan arkadaşlar 2 bin 500 lira maaş alıyor. Ülkemizin doğusunda bu ücret daha da yüksek. Çünkü alanlar daha geniş ve sürüler daha kalabalık. Bizim alanlarımız daha dar ve sürülerimiz o kadar kalabalık değil. Aktif İşgücü Piyasası Programları İşbirliği Protokolü çerçevesinde, bakanlığımıza bağlı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı, Türkiye Çalışma ve İş Kurumu Genel Müdürlüğü, Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği işbirliği ile uygulanmakta olan 'Sürü Yönetimi Elemanı Benim Projesi' kapsamında çalışmalarımız devam ediyor. Bu bağlamda 2016 yılı içerisinde 14 ilçemizde 22 kurs açılması ve 502 kursiyerin belgelendirilmesi için gerekli başvurular yapılmış ve İş-Kur iş planı kapsamına alınmıştır. Ayrıca bu zamana kadar ise açılan kurslarımızdan 268 kişi belgesini almıştır" dedi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.