logo yeni

HANGİ YOLLARLA DEVLET MEMURİYETİNE GİRİLİR?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ise girme8Kamu kurum ve kuruluşlarına ait Devlet memuru kadrolarına girilmesi, çeşitli yollarla mümkün olabilmektedir.

Devlet memuriyetine ilişkin kadrolara yapılacak atamalarda; ilk defa atama, naklen atama veya yeniden atama olma durumuna göre, mevzuatın öngördüğü diğer koşulların da yerine getirilmesi gerekmektedir.

Memuriyete giriş yollarından bazıları şunlar:

-Merkezi yerleştirmeyle ilk defa memuriyete atanma

Kurumların personel ihtiyaçları çerçevesinde, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)sonuçlarına göre ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirme sonuçlarına göre, memuriyete ilişkin kadrolara atama yapılabilmektedir.

-KPSS sonrası kurumların yapacağı sınavla ilk defa atanma

Kurumların ilgili mevzuatları uyarınca bazı kadrolara, KPSS sonrası ayrı bir sınav (sözlü / yazılı / uygulamalı sınavlardan biri veya birkaçı) yaparak, bu sınavlar sonucuna göre atama yapılabilmektedir.

-KPSS şartı aranmadan kurumların yapacağı sınavla ilk defa atanma

Bazı kurumların merkezi sınav (KPSS) ve merkezi yerleştirme uygulamaları kapsamı dışında tutulmuş olan kadrolarından, kurumların özel düzenlemelerine istinaden sınavla atama yapılacak olanlara, yapılacak sınav sonuçlarına göre atama yapılır.

-Hiçbir sınava girmeden ilk defa atama

İstisnai memuriyetler olarak bilinen kadrolara, kurumlar hiçbir sınav yapmadan atama yapabilmektedirler. Bu şekilde memuriyete girenler, sınavla atama yapılan başka kadrolara aynı gün içinde naklen atanabilirler.

-Yeniden memuriyete atanma

Memuriyete girdikten sonra; emeklilik, çekilme, çekilmiş sayılma, Devlet memurluğundan çıkarılma (af düzenlemelerine göre dönülebiliyor) gibi çeşitli sebeplerle memurlukla ilişikleri kalmamış olanlardan, mevzuatta aranan nitelikleri taşıyan ve bekleme süresi engeline takılmayanlar, kurumlara ait kadrolara atanabilirler.

-Başka kuruma naklen atanma

Başka kurumlara ait memur kadrolarında görev yapanlar, kurumlarının muvafakati ve naklen atamaya ilişkin diğer hususlara uyularak başka kurumlara atanabilirler.

-Özelleştirme uygulamaları sonucu atanma

Özelleştirme uygulamaları çerçevesinde istihdam fazlası olarak belirlenen personel, kurumların isteği üzerine ya da doğrudan Devlet Personel Başkanlığı tarafından yapılacak teklif üzerine bir kuruma ait memur kadrosuna atanabilmektedir.

-Diğer personel kanunlarına tabi olanların atanması

657 sayılı Kanun dışındaki personel kanunlarına tabi görev yapmış ya da yapmakta olanlar, kamu kurumlarına ait memur kadrolarına; muvafakat, sınav, bekleme süresi gibi şartlar aranmadan atanabilirler. (askeri personel, akademik personel, hakim ve savcılar)

-Çıkarılan yasal düzenlemelere istinaden atama

Kamu kurum ve kuruluşlarında memuriyet dışı statülerde çalışanların, bazı yasal düzenlemelerle memur kadrolarına geçirilmeler de sağlanabilmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.