logo yeni

KPSS GEÇERLİLİK SÜRESİNE İLİŞKİN DEĞİŞİKLİĞE NEDEN İHTİYAÇ DUYULDU?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

kpss 4Kamu Görevlerine ilk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte bugün yapılan değişiklikler ile sınavın geçerlilik süresi yeniden düzenlenmişti.

Yapılan iki değişiklikten ilkinde KPSS’nin 2 yıl olan geçerlilik süresinin sınavın yapıldığı tarih yerine, açıklandığı tarihten itibaren başlaması düzenlenmişti. İkinci olarak ise geçici düzenlemeyle (A) grubu kadrolara ilişkin sınav başvurularında kullanılan 2016 KPSS puan türlerinin geçerlilik süresi bir yıl olarak belirlenmişti.

Bu değişikliklerin ardından KPSS' nin kaldırılacağı ve buna yönelik hazırlık yapıldığı söylentileri ortaya çıkarken, Devlet Personel Başkanlığı düzenlemeyle ilgili açıklama yaptı.

2016 KPSS' nin Mayısa alınması

Buna göre yapılan ilk değişiklik ile KPSS’nin sonuçlarının açıklanmasından itibaren geçerlilik kazanması sağlanarak, sınavın yapıldığı ve sonuçların açıklandığı tarihler arasında adayların bir önceki KPSS sonuçlarını kullanabilmeleri amaçlanıyor. Bu yılki KPSS' nin Mayıs’ta yapılıyor olması, buna karşın 2014 KPSS ile yapılacak son yerleştirmenin daha sonraki bir tarihte yapılacak olması sebebiyle böyle bir değişikliğe ihtiyaç duyulduğu anlaşılıyor.

Yönetmelikteki bu değişiklikle birlikte, ÖSYM Başkanlığı tarafından daha önce 9 Haziran 2016 olarak belirlenen 2016 KPSS Lisans sonuç açıklama tarihi de değiştirileceğinden, 2016 yılı Haziran ayında mezun olacak adayların 2016/1 merkezi yerleştirmelerinde 2014 yılı KPSS sonuçları ile tercih yapmaları sağlanmış olacak.

A grubu sınavında değişiklikler olacak

Devlet Personel Başkanlığına göre ikinci düzenlemenin anlamı, 2017 yılından itibaren KPSS A Grubu sınavlarında birtakım düzenlemeler yapılmasının planlanması. Bu sebeple yıl içinde KPSS A grubuna yönelik gerçekleştirlen sınavın geçerlilik süresi bir yıl ile sınırlandırıldı. A grubu sınavlarla ilgili ne gibi değişiklikler yapılması planlandığın önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.