logo yeni

DPB, TERÖRLE MÜCADELE KAPSAMINDA İSTİHDAM EDİLECEKLERE İLİŞKİN BAZI HUSUSLARDA AÇIKLAMA YAPTI

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ise girmeDevlet Personel Başkanlığından yapılan açıklamada, "Terörle Mücadele Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İstihdam Edilecekler Hakkında Yönetmelik" gereğince kamu kurum ve kuruluşlarının, 2016 yılı itibariyle hak sahiplerinin istihdamı için kadro ve pozisyonlarının % 2 oranına tekabül eden kadro veya pozisyonu ayırmak zorunda oldukları hatırlatılırken, bu kapsamda istihdam edileceklere ilişkin bazı hususlara da açıklık getirildi.

%2 oranında kontenjan

Açıklamaya göre, kamu kurum ve kuruluşlarından işçi statüsünde personel çalıştırmayanlar içinde bulundukları yıl itibariyle 3713 sayılı Kanun çerçevesinde hak sahiplerinin istihdamı için ayırmak zorunda oldukları % 2 oranındaki kadro ve/veya pozisyonların unvan ve sayısını memur ve hizmetli unvanlı kadro ve pozisyonlara; işçi statüsünde personel çalıştıran kurumlar ise % 2 oranındaki kadro ve/veya pozisyonların unvan ve sayısını sürekli işçi kadro sayısı, memur ve hizmetli unvanlı kadrolara eşit bir şekilde dağıtmak suretiyle, 01/01/2016 tarihinden itibaren il bazında her yılın Şubat ve Ağustos aylarının son gününe kadar e­uygulama sistemi üzerinden Devlet Personel Başkanlığına bildirecekler.

Resen atama

Devlet Personel Başkanlığı, kamu kurum ve kuruluşlarınca atama yapılabilecek kadro ve pozisyonların bildirilmemesi veya unvan bazında ihtiyacın karşılanamaması durumunda münhal kadro ve pozisyonlarına re'sen atama teklifi yapabilecek.

Eşdeğer unvanlar

Memur ve hizmetli unvanlı kadro ve/veya pozisyonları bulunmayan kurum ve kuruluşlarda, Devlet Personel Başkanlığınca belirlenecek aynı ve eşdeğer unvanlar esas alınacak.

Yılkda iki defa

Açıklamaya göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca hak sahibi olduğu tespit edilenlerin atama teklifleri yılda iki defa noter huzurunda (1 Ekim­15 Kasım) ile (1 Nisan – 15 Mayıs) tarihleri arasında Devlet Personel Başkanlığı tarafından münhal kadro ve pozisyonlara il tercihleri de göz önünde bulundurularak kura usulü ile yapılacak. Atama teklifi yapılan kamu kurum ve kuruluşları, kanunla belirtilen istisnalar dışında, atama teklifi yapılanların teklif edilen kadro veya pozisyonların gerektirdiği atanma şartlarını taşıyıp taşımadıklarını kontrol etmekle yükümlü olacaklar.

Atama İşlemlerine İlişkin Usul ve Esaslar

Ayrıca, atama teklifinin intikalinden itibaren 30 gün içinde, kamu kurum ve kuruluşları atama teklifi yapılan kişilerin işlemlerini yapmaları ve atama ve göreve başlayış tarihlerini işlemlerin tamamlanmasını takip eden 15 gün içinde Devlet Personel Başkanlığına bildirecekler.

Başkanlık açıklamasında atama teklifi yapılan kişilerin atama işlemlerinin, atama teklifi yapılan kamu kurum ve kuruluşları tarafından ikamet ettikleri adresler dikkate alınarak yapılmasının uygun olacağı da belirtildi. Aynı zamanda bu kişilerin öğrenim durumları itibariyle yükselebilecekleri dereceyi aşmamak kaydıyla kendilerine tahsis edilmiş kadrolara atama işlemleri gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Atama onayı alınmasına rağmen göreve başlamayanlar, ataması yapılanlardan görevlerinden ayrılanlar ile görevlerine son verilenlerin yeniden başvuruda bulunmaları mümkün bulunmamaktadır.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.