logo yeni

30 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ogretmen atama ilkCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı, 30 bin öğretmen atama töreni gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu’nda gerçekleşen törende KPSS’de alınan puan üstünlüğüne göre atama yapıldı.

Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan öğretmen atamasını başlatmak için sayı söylemesi istenirken, Erdoğan, 5, 7, 1, 4, 3, 9,3, 2  sayılarını söyleyerek atama butonuna bastı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün 923 bin öğretmenle evlatlarımıza en güzel eğitimi verme çabası içindeyiz. Artık farklı branşlardan girdiği öğretmenler sorunu büyük ölçüde geride kaldı. Öğretmen doluluk oranı yüzde 93'e çıktı. En düşük doluluk oranı sanıldığı gibi doğu ve güneydoğuda değil, Marmara'dadır. Öğretmen atamalarıyla bu meseleyi tamamen çözmüş olacağız. Yaklaşık 90 bin öğretmen atamasıyla öğretmen kadrolarının yüzde 100'e ulaşacağı düşünülüyor.

Sınıfların 100 öğrenciyle dolu olduğu günleri hatırlıyorum. Benim sınıfımda 75 arkadaştık. Şimdi artık 30'lara inmeye başladık. Bugün yapılacak atama KPSS puanına göre gerçekleştiriliyor. En yüksek puandan başlayarak kontenjan sıralamasına göre atama yapılacaktır. Bilgisayarla bu atama işlemini başlatacağız. 121 bin başvuru içinden 30 bin atama böylelikle tamamlanacak. Yetiştirme programının tamamlanmasının ardından öğretmenlerimiz ders başı yapacaklar.

Türkiye'yi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimiz gün eğitim, sağlık, adalet ve emniyet alanlarına önem vereceğimizi açıklamıştık. Önceliklerimizin başında eğitim geliyor. Mesele insan, insanın yetiştirilmesi. Eğer yetiştirilmiş insanının varsa gelişmiş ülkesiniz. O yüzden bunu halletmemiz gerekiyor. Eğitime en yüksek bütçeyi verdik. İnsanı yetiştirmediğiniz sürece, muasır medeniyetler seviyesi üstüne çıkmazsanız. O yüzden insan, insan, insan.

Bir yandan fiziki şartları artırırken, şu anda yaklaşık 280 bin civarında derslik var. Öte yandan araç gereçleri giderme derdinde olduk. Fatih projesini 3 yıl içinde bitireceğiz. Fatih projesiyle artık sınıflarımız bilişim teknolojileri sınıfına dönüştü. İlkokul, ortaokul ve liselerde ders kitaplarını öğrencilerimize ücretsiz veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Elektronik ortamda yapılan öğretmen atama sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı’nın http://ikgm.meb.gov.tr adresinden öğrenilebiliyor.

Öğretmen olarak atananlardan hangi belgeler istenecek?

Ataması gerçekleşmen öğretmenlerden istenen belgeler ise şöyle:

a) Başvuru esnasında isteneceği belirtilen belgeler,

b) Son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf (2 adet),

c) Mal bildirimi (il milli eğitim müdürlüklerinden temin edilecektir),

ç) Elektronik Başvuru Formunun onaylı örneği,

d) Sağlık durumu yönünden öğretmenlik görevini yapmasına engel bir durumu olmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu,

e) Milli sporcular, yukarıdaki belgelerin yanında elektronik ortamda beyan ettikleri 12/05/2011 tarihli ve 27932 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde 12/05/2011 tarihi ve sonrasında düzenlenen/denklik işlemleri yapılan milli sporcu belgesi/belgeleri veya kurumca onaylı örneği,

f) Başvuru esnasında Pedagojik Formasyon Belgesi yerine resmi yazı ibraz edenlerden Pedagojik Formasyon Belgesi,

g) Diğer kamu kurumlarında görev yapmakta olanlardan yetkililerce onaylanmış muvafakat belgesi (Ek-4/a yazı çerçevesinde alınan Ek-4/b muvafakat belgesi).

Göreve başlamayanların durumu

Öğretmen olarak ataması yapılanlardan başvurusunda belirtilen elektronik posta adresine 7201 sayılı Tebligat Kanununa göre elektronik posta yoluyla tebligat yapıldığı halde yasal süre içinde göreve başlamayanların atamaları, 657 sayılı Kanunun 62 ve 63 üncü maddelerine göre iptal edilecektir. Bu durumda olanlar, atandıkları tarihten itibaren 1 (bir) yıl geçmeden öğretmenliğe yeniden atanmak üzere başvuramayacaktır.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.