logo yeni

30 BİN ÖĞRETMEN ATAMASINA BAŞVURULAR YARIN BAŞLIYOR

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ogretmen 7Öğretmen adaylarının uzun süredir beklediği atamalara ilişkin başvurular yarın başlıyor.

2 Şubatta başlayıp 8 şubat tarihi itibariyle bitecek olan atamalar sonrasında 30 bin yeni öğretmen göreve başlamış olacak. Atama işleminin ise 11 Şubat tarihinde elektronik ortamda gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Atamalar her zamanki gibi 3 farklı  kategoride gerçekleşecek. Buna göre, ilk atama, yeniden atama ve kurumlar arası yeniden atama ile milli sporcuların ataması kapsamında 30 bin öğretmen kadrosu doldurulmuş olacak.

İlk ataması yapılacak öğretmen adaylarının, 2015 yılı Kamu Personel Seçme Sınavı'ndan (KPSS) 50 ve üzerinde puan almış olmaları gerekiyor. Ayrıca, Türkçe, ilköğretim matematik, fen bilimleri/fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, matematik (lise), fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil (Almanca, İngilizce), rehberlik ve sınıf öğretmenliği için "KPSSP121", diğer alanlar için ise "KPSSP10" puan türündeki taban puan dikkate alınacak.

Mezuniyetleri birden fazla alana kaynak teşkil eden adaylar, atanabilecekleri alan için öngörülen KPSS sonucu esas alınmak üzere sadece bir alana başvuruda bulunabilecek.

Öğretmen adayları 3 farklı kategori içinden kendi durumlarına uygun olan atama çeşidini seçerek http://mebbis.meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr adreslerinden başvuru yapabilecek.

Ancak, ilk atama ve milli sporcuların atanması kapsamında başvuru yapacak olan adaylar, 2-8 Şubat'ta ilk başvuru kapsamında eğitim kurumu tercihi yapacak, ikinci aşamada ise 15-18 Şubat'ta yetiştirilmek üzere görev yapacakları illeri tercih edecek.

Öğretmen adayları, elektronik ortamda yaptıkları başvurular ve bu başvurulara ilişkin Elektronik Başvuru Formunun çıktısını, şahsen ya da noter aracılığıyla vekalet verecekleri kişiler vasıtasıyla il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine onaylatacak.

Adaylar en fazla 40 eğitim kurumunu tercih edebilirken, tercih dışı seçenek olarak, "tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum" veya "tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum" seçeneklerinden birini mutlaka işaretleyecek. Tercihlerine atanamayan adaylardan "tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum" seçeneğini işaretleyenler, ilan edilen kontenjanlardan boş kalan eğitim kurumlarına bilgisayar kurasıyla atanmak üzere değerlendirmeye alınacak.

İlk atama ve milli sporcu kapsamında aday öğretmen olarak atanacaklar, birinci aşamada en fazla 40 eğitim kurumu, ikinci aşama başvurularında ise yetiştirilmek istedikleri en fazla 10 il tercihinde bulunacak.

11 şubat tarihinde elektronik ortamda gerçekleştirilecek olan atamalar sonrasında, yeni öğretmenlerin il emrine atamaları 19 şubatta, ildeki görev yerleri ise 25 şubatta valiliklerce belirlenecek.

Atama kılavuzuna ve kontenjanlara ulaşmak için tıklayınız.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.