logo yeni

SINAVLAR KAYIT ALTINA ALINACAK

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ÖSYM Başkanı Prof.Dr. Ali Demir, 2013' te sınav yapılan tüm salonlarda kamerayla kayıt yapmayı hedeflediklerini bildirdi.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda milletvekillerinin eleştiri ve sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Ali Demir son on yılda 9 milyon 645 bin 954 adayın, 500 bin salonda sınava alındığı ifade etti.

Demir geçen yıl yapılan YGS'de 4 adayın cevap kağıdı olmadığı halde puan aldığı iddiasının tamamen gerçek dışı olduğunu belirterek, bu sınavda 4 adayın cevap kağıdının kuruma ulaşmadığını ancak adayların eş değer sınava alındığını ve aldıkları puanlarla değerlendirmelerinin yapıldığını ifade etti.

KAMERALI DÖNEM BAŞLIYOR

Demir, salon içerisindeki toplu kopya girişimlerini önlemek amacında olduklarını ve bu sebeple, "2012 yılındaki rastgele seçilmiş 5 bin salonda kamerayla kayıt yapılmaya başlanmıştır. Hedefimiz 2013'te tüm salonlarda kamerayla kayıt yapmak ve böylece sınavın tamamıyla şeffaf bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır" dedi.

Farklı soru kitapçığı uygulamasına geçildiğini de anımsatan Demir, bu sayede sınav ticaretinin tamamen ortadan kaldırıldığını kaydetti.

Adayların cevap kağıdını görebilmesi, puanını hesap edebilmesi ve kendisine hiçbir haksızlık yapılmadan emin bir şekilde sınav sonucunu kabullenmesi için çalıştıklarını belirten Demir' in diğer açıklamaları şöyle:

"Sadece sınavın güvenliği, hak ve adalet ölçüsünde yapılması değil, ÖSYM olarak yeni sınav şekilleri de geliştirmek zorundayız. Buna bir örnek, dünyada ilk olarak yaptığımız özürlü memur seçme sınavıdır. Vatandaşlar sorunsuz bir şekilde sınava alınmış ve hiçbir problem olmadan yerleştirmeleri hak ettikleri şekilde yapılmıştır.

Göreve gelmemize neden olan 2010 KPSS konusunda savcılık soruşturması devam etmektedir. Umarım en kısa zamanda sonuçlanır ve olayın failleri cezalandırılır. Ben de merakla bekliyorum. Öte yandan her sınav sonrasında gerek basında gerekse bize ihbar olarak gelen tüm durumlar değerlendirilmekte ve bir ihmal varsa gerekenler yapılmaktadır. 2012 KPSS'de hem sızma hem de soruların çalındığı iddiası tamamen

asılsızdır. Çok teknik incelemelerle böyle bir sızmanın olmadığına emin olduğumuz için devam ettik ve sonuçlarımızı açıkladık."

Ayrıca Demir, soru bankasını bir an önce oluşturmak, elektronik sınava hazırlanmak, nitelikli sınav planlarını yapmak, açık uçlu sınavlar yapabilmek, değerlendirmeyi bilimsel ortamlarda yapmak ve en kısa zamanda sonuçları açıklamak gibi hedefleri olduğunu da açıkladı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.