logo yeni

SEÇİM SONRASI ATAMA RAKAMI 19 BİN DÜŞÜRÜLDÜ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ismail faruk aksu 4TBMM Genel Kurulunda 2016 Yılı Merkezi Yönetim Geçici Bütçe Kanunu Tasarısı görüşmelerinde söz alan MHP İstanbul milletvekili İsmail Faruk AKSU, seçim sonrasında 2016 yılında kamuya alınacak personel sayısının düşürülmesini eleştirdi.

“Bize kaynak soranlar kaynak ortaya koymadılar”

Aksu MHP’nin seçim beyannamesinde, asgari ücretin 1.400 liraya çıkarılmasına, emeklilere yılda 2 defa asgari ücret tutarında destek ödeneği verilmesine, öğretmen ve polislerin ek göstergelerinin 3600'e çıkarılmasına dönük vaatlerde bulunduklarını belirterek, “Sayın Başbakanın İstanbul'da iş adamlarıyla yaptığı toplantıda asgari ücretin artırılması önerimizle ilgili olarak iş adamlarına hitaben "Bunun yükü sizedir, neden tepki göstermiyorsunuz?" serzenişi de hafızalardadır. Hâl böyle iken Adalet ve Kalkınma Partisinin bugün bizim vaatlerimizin en azından bir kısmını eylem planı kapsamına almasını yeterli olmasa da olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz ve bunların takipçisi olacağımızı belirtmek istiyoruz. Ancak, bize kaynak soranların bir kaynak ortaya koymadıklarını, eylem planıyla geçici bütçenin ilişkilendirilmediğini de ifade etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Kamuya alınacak personel sayısı 19 bin azaldı

İsmail Faruk AKSU, 2016 yılında kamuya 4 bini öğretim elemanı olmak üzere toplam 55 bin memur alınacağını vurgulayarak, “Oysa eylül ayı bütçe gerçekleşmelerine ilişkin açıklamada, 2016 yılında kamuya 74 bin personel alınacağı Sayın Şimşek tarafından ifade edilmişti. Yani, 19 bin kişilik bir azalma söz konusu. Bu durumda Hükûmet, ya seçim sürecinde rakamları yüksek göstermek suretiyle işe girmeyi umut edenlerin beklentilerini istismar etmiştir ya da bu 19 bin kişi siyasi saikler çerçevesinde istisnai yöntemlerle kamuya alınacaktır.” dedi.

13 yıldır personel reformu yapılacak

2003 yılından itibaren çıkarılan her plan ve programda personel rejimi reformu yapılacağından söz edildiğini hatırlatan Aksu, “Ancak, on üç yıl sonra açıklanan 64'üncü Hükûmetin Eylem Planı'nda yine personel rejimi reformu öncelikli işler arasında yer almıştır. Bu durum Hükûmetin on üç yıl boyunca kamu çalışanlarının dertlerine çare olamadığını ve personel rejimini torba kanunlarla içinden çıkılmaz hâle getirdiğini ikrar etmesi anlamına gelmektedir. Hükûmet kamu çalışanlarının sorunlarını çözmek yerine sistemdeki boşlukları siyasi ranta çevirmeyi, bu yolla eş dost kayırmayı tercih etmiştir. O nedenle on üç yıldır aynı şeyler yazılıp çizilmekte ama bir türlü sonuçlandırılamamaktadır.” şeklinde konuştu.

Milletvekili Aksu, Türkiye KAMU-SEN'in kasım ayında yaptığı açlık ve yoksulluk araştırmasına göre, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.660 lira, yoksulluk sınırı ise 4.359 lira olduğunu vurgularken, “Bu durumda, üst düzey görevlerde bulunanlar dışında genel idare, eğitim-öğretim, teknik, sağlık ve yardımcı hizmetlerde çalışan yüz binlerce kamu çalışanı yoksulluk sınırının altında gelir elde etmektedir. Kuşkusuz sadece kamu çalışanları değil emekli, esnaf, çiftçi, tüm dar gelirli vatandaşlarımız da aynı durumdadır.” ifadelerini kullandı.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.