logo yeni

PEDAGOJİK FORMASYONA GETİRİLEN SINIRLAMA PROTESTO EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

yokYükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından alınan pedagojik formasyon eğitimi sınırlamasına tepkiler devam ediyor.

İzmir’de toplanan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İlahiyat Fakültesi öğrencileri, 15 bin kontenjan ile getirilen sınırlamaya tepki gösterdi.

Vuru yüze ifadesi, öğretmen olamıyoruz bitanesi

İlahiyat Fakültesi öğrencileri, son dönemin ağızlardan düşmeyen tekerlemesi ile kontenjanlara olan tepkilerini, "Vurur yüze ifadesi, öğretmen olamıyoz bitanesi" yazılı pankartla gösterdiler.

YÖK geçtiğimiz günlerde aldığı kararla, atanamayan öğretmen sorununa çözüm olarak formasyon eğitimine ilişkin kontenjanlarda sınırlamaya gitmişti. Buna göre, 2015-2016 öğretim döneminde Türkiye genelinde Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı'na katılacak öğrenci sayısı 15 bin olarak belirlemişti. Bu sınırlama ile birlikte üniversitelerinden 350, fakültelerinden ise sadece 10 kişinin formasyon alabileceğini belirten protestocular, “Geçen yıl YÖK, Türkiye genelinde üniversitelilere yaklaşık 100 bine yakın kontenjan ayırmış, böylelikle fakültemizde okuyan son sınıf öğrencilerinin tamamına yakını formasyon alma hakkını elde etmişti. YÖK’ün aldığı bu mağdur edici karardan sonra DEÜ İlahiyat Fakültesi’nde okuyan yüzlerce öğrenciden sadece 10 tanesi formasyon eğitimi alacak.” açıklamasında bulundu.

Size öğretmenlik hakkı vermiyoruz

Kontenjana getirilen sınırlamanın "size öğretmenlik hakkını vermiyoruz" anlamına geldiğini savunan protestocu grup, formasyonla ilgili kararın sebebinin eğitim kalitesini arttırmak olarak açıklandığını ancak eğitimdeki kalitesizliğin sorumlusunun kendileri olmadığını belirtti.

Haklarını helal etmediler

Basın açıklaması sonrasında, "Vurur yüze ifadesi, öğretmen olamıyoz bitanesi", "Vurur yüze ifadesi, formasyon vermek çok mu zor bi tanesi", "YOK artık", "Lisans öğrencileri dilenci değildir", "Asım'ın nesli formasyonsuz", "15 bin kontenjan yetmez, hakkımızı verin", "Kayınpeder formasyon soruyor" pankartlarını taşıyan grupta bulunan erkek öğrenciler, protesto için üzerinde "YÖK" yazan sembolik bir tabut önünde gıyabi cenaze namazı kıldı. Namaz sonunda imam, "Ey cemaat-i ilahiyat, merhuma haklarını helal ediyor musunuz?" diye sorarken, öğrencilerin "Etmiyoruz." diye bağırdığı görüldü.

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.