logo yeni

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZLÜ SINAVLA 30 AVUKAT ALACAK

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

avukatİçişleri Bakanlığı, Bakanlık Hukuk Müşavirliğinde ve bazı illerde istihdam edilmek Giriş (Sözlü) Sınavı ile 30 adet Avukat kadrosuna personel alımı yapacak.

Sınava ilişkin bilgilerden bazıları şöyle:

*Atama Yapılacak Yerler: Bakanlık Hukuk Müşavirliği(6) adet, Ankara Valiliği( 2) adet, İstanbul Valiliği (3) adet ve Adana, Antalya, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Konya, Mardin, Sakarya, Şanlıurfa,Trabzon, Van, Kahramanmaraş, Edirne, Samsun, Şırnak Valilikleri (1)'er adet olmak üzere toplam 30 adet Avukat kadrosuna atama yapılacak.

*Eğitim Şartı: Başvuruda bulunacakların, hukuk fakültelerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilmiş yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olup, son başvuru tarihi itibariyle avukatlık ruhsatına sahip olmaları gerekecek.

*KPSS Puan Şartı: ÖSYM tarafından 05-06 Temmuz 2014 tarihlerinde yapılan “Kamu Personel Seçme Sınavı (B) Grubu KPSSP3” puan türünden en az 70 ve üzerinde KPSS puanı almış olmaları kaydıyla başvuruda bulunanlardan en yüksek puanlı 150 kişi içerisinde bulunan (150 nci aday ile aynı puana sahip diğer adaylar sınava girebilecek.

*Başvuru Şekli ve Tarihi: 01-07 Aralık 2015 tarihleri arasında ,www.icisleri.gov.tr adresli internet sitesinde “2015 yılı Avukat Giriş (Sözlü) Sınavı İş Talep Formunun” e-Devlet şifresi ile elektronik ortamda doldurulması suretiyle başvur yapılabilecek.

*Sınav Tarihi ve Yeri: Giriş (Sözlü) Sınavının günü, saati ve yeri www.icisleri.gov.tr adresli internet sitesinde 04 Ocak 2016 tarihinden itibaren ilan edilecek.

*Sınav Konuları: Giriş Sınavı; Anayasa Hukuku, Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku, Medeni Usul Hukuku, İcra ve İflas Hukuku, İdare Hukuku, İdari Yargılama Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Usul Hukuku, İş Hukuku ve 26/09/2011 tarihli ve 659 sayılı Genel Bütçe Kapsamındaki Kamu İdareleri ve Özel Bütçeli İdarelerde Hukuk Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Kanun Hükmünde Kararname konularına ilişkin bilgi düzeyi (50) puan, bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü (10) puan, liyakati, temsil kabiliyeti, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu (10) puan, özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı (10) puan, genel yetenek ve genel kültür (10) puan, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı (10) puan üzerinden değerlendirilerek sözlü olarak tek aşamada yapılacak.

*Ücretleri: İçişleri Bakanlığına alınacak Avukatların aylık ücretleri, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre ödenecek.

9 uncu derecenin 3 üncü kademesinde olup hizmeti bulunmayan, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz bir “Avukat”, 2016 yılı ilk altı ayı içerisinde aylık 3.194 TL net ücret alabilecektir. Hesaplamaya Yabancı Dil Tazminatı dahil edilmemiştir. (2016 yılında uygulanacak Asgari Geçim İndirimi tutarı belli olmadığından, 2015 yılında bekar memur için geçerli olan (90,11 TL)  tutar uygulanmıştır. Bu nedenle 2016 yılında net maaş yukarıda belirttiğimiz rakamın biraz üzerinde olabilecektir.)

Öte yandan, kamuda görev yapan Avukatlar aylık ücretlerinin yanı sıra, (2016 yılının ilk altı aylık dönemine ilişkin katsayıya göre) yılda brüt 13.739 TL'ye kadar vekalet ücreti alabilecek.

Sınav duyurusu ve ayrıntılar için Tıklayınız ...

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.