logo yeni

2016 YILINDA ATAMA YAPILMASI DÜŞÜNÜLEN TOPLAM KADRO 40.000

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

kadro2016 yılında atama yapılacak kadro sayısına ilişkin olarak basında çeşitli rakamlar yer almasına rağmen, Bütçe Kanunu Tasarısındaki hükümlere göre, 2016 yılında Devlet memuru ve öğretim elemanı kadrolarına yapılacak toplam atama sayısının 40.000 olması planlanıyor.

Meclise sunulan 2016 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısında, Devlet memuriyeti ve öğretim elemanı kadrolarına yapılacak atama sayısı üst sınırı 2016 yılı için 40.000 olarak belirlendi.

Tasarının ilgili hükümlerinin mevcut haliyle kabul edilmesi durumunda;

**Kamu kurum ve kuruluşlarına ait serbest memur kadrolarına, 2016 yılında açıktan veya nakil suretiyle en fazla 36.000 atama yapılabilecek.

**Öğretim üyeleri hariç olmak üzere, boş öğretim elemanı kadrolarına 2016 yılında açıktan veya nakil suretiyle en fazla 4.000 atama yapılabilecek. Ayrıca, yükseköğretim kurumlarının boş öğretim elemanı kadrolarına 2015 yılında emeklilik, ölüm, istifa, nakil, eğitimin tamamlanması veya başarısızlık sonucu kurumlarından ayrılan araştırma görevlisi sayısı kadar daha açıktan veya nakil suretiyle atama yapılabilecek.

Ancak, genellikle Bütçe Kanunlarında yer alan atama yapılacak kadro sayısının, yıl içerisinde yapılan bazı düzenlemelerle artırılması da mümkün olabiliyor. Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK'in önceki açıklamalarında 2016 yılında 74 bin personel alınacağı ifade edilmişti. Bu nedenle, Bütçe Kanunu Tasarısındaki 40.000 rakamına, özellikle öğretmen atamaları konusunda Meclisteki görüşmeler sırasında ilaveler yapılacağını düşünmekteyiz.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.