logo yeni

ŞUBATTA 30 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ogretmen 6MEB Sakıp Sabancı Basın Merkezinde öğretmen atamalarına ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenleyen İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, Şubatta 30 bin öğretmen atamasında 81 ile atama yapılacağını söyledi.

81 ile atama yapılacak

Aydoğdu kamuoyunda bütün öğretmenleri doğu ve güneydoğuya atanacağı şeklindeki yanlış algıya karşın, 81 ile atama yapılacağını belirtti.

Ağustosta yapılan atama sonrasında öğretmen sayısının 894 bin 511'e ulaştığını belirten Aydoğdu, bakanlığa geçen yıl yer değişikliği için 375 bin öğretmenin başvurduğunu, bu yıl ise sayının 303 bin olduğunu bildirdi.

Müdür olmak için neden sınav aranmıyor?

Aydoğdu, yönetmelik değişikliği sonrasında okul müdürlüğünde görevlendirilmek için sınav şartı aranmamasına ilişkin olarak ise "Okul müdür yardımcılarından müdür seçeceğimiz için, müdür de otomatik olarak sınavı kazananlar arasından seçileceği için, iki kez sınavın yapılmasının doğru olmayacağını düşünüyoruz" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Avcı tarafından şubatta 30 bin öğretmen atamasına ilişkin genel müdürlüğe verilen talimat gereğince çalışmalarının dün itibarıyla tamamlandığını belirten Genel Müdür Aydoğdu, şubatta atanacak 30 bin aday öğretmenin, tecrübelilerin yanında 4 ay staj yapmasına ilişkin çalışmanın yol haritasının da belirlendiğini ifade etti.

Atanacak öğretmenler 4 ay staj yapacak

Yeni atanacak öğretmenliğe ilişkin yapılması düşünülen değişikliklere de değinen Aydoğdu, "Şubatta öğretmenlerimizi atayacağız. Atarken öğretmenlerden 2 tercih alacağız. Bir, stajı nerede yapmak istiyorsunuz? Kamuoyunda sanki bütün öğretmenleri doğu ve güneydoğuya atacağız şeklinde bir algı var. Bu kesinlikle yanlış. Öğretmenleri 81 ile atayacağız. Öğretmenler de 81 ilde isterlerse tecrübeli öğretmenlerle 4 aylarını geçirebilecekler. İkinci tercihlerinde de hangi ile, hangi okula gitmek istiyorlar, onu alacağız. Tek kararname çıkacak ama alt kararnamede iki başlık olacak. Staj yapmak istediği il ve atandığı okul.

Bu konuda 'En az 5, 6 ya da 7 yıl öğretmenlik yapanlar arasından, kendi ya da yakın branştan öğretmenler seçilecek' diyeceğiz. Bu öğretmenler ile öğretmen adaylarımızı birbiriyle eşleştireceğiz. Üç gün bu öğretmenlerimiz okulda öğretmenlerle derse gidecek. Dördüncü günü okul müdür yardımcıları ve müdürlerle beraber geçirecekler. Beşinci gün de il ve ilçe milli eğitim müdürlerimizle beraber olacaklar. Ana hatları bu. Şubatta alacağımız 30 bin öğretmeni böyle başlatacağız."

Son yapılan atamalarda %70 ‘in Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine atandığının anımsatılması üzerine Aydoğdu, şubat atamaları için net oranların verilemeyeceğini, dengelerin değişebileceğini belirtti.

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.