logo yeni

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, KONSOLOSLUK VE İHTİSAS MEMURLARI ALIYOR

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

personel7Dışişleri Bakanlığı, giriş sınavı ile (yazılı ve sözlü) 45 adet Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurları alacak.

Dışişleri Bakanlığının görevleri çerçevesinde, dış ilişkilerin yürütülmesi kapsamında görev, yetki ve sorumluluk üstlenen ve yurtdışında temsil görevi icra eden diplomatik kariyer memurlar olarak değerlendirilen Konsolosluk ve İhtisas Memurlarının (aday) alımı için açılan giriş sınavına ilişkin özet bilgiler şöyle:

**Eğitim şartı: İngilizce, Almanca ve Fransızca kategorilerinde sınava girecek adayların en az lisans düzeyinde üniversite mezunu olmaları gerekiyor.

Arapça, İspanyolca, Portekizce, Rusça ve Sırpça kategorilerinde sınava girecek adayların; Türkiye’deki üniversitelerin ilgili dil bölümlerinden (dil öğretmenlikleri dâhil) mezun olmaları veya bu dillerde eğitim veren yabancı üniversitelerin herhangi bir bölümünden alınmış lisans/lisansüstü eğitim diplomasına sahip bulunmaları veya herhangi bir alanda lisans diplomasına sahip olup, sınava girilecek yabancı dilde 2013, 2014 veya 2015 yılları içerisinde YDS’de en az C (en az 70 puan) seviyesinde başarılı olmuş bulunmaları gerekiyor.

**Puan türü: Başvuracak adayların, 2014 veya 2015 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS);

-İngilizce alanı için; KPSSP-3, KPSSP-36 veya KPSSP-108 puan türlerinin birinden en az 80 puan almış ve başvuran adaylar arasında puan sıralamasında ilk 200 kişi arasında olmaları gerekecek. KPSSP3 puan türü ile başvurmak isteyen adayların 2013, 2014 ve 2015 yıllarında gerçekleştirilen YDS veya denkliği YÖK tarafından kabul edilen bir uluslararası dil sınavından % 70 seviyesinde başarılı olmaları da gerekmektedir.

-Almanca ve Fransızce alanı için; KPSSP-3, KPSSP-36 veya KPSSP-108 puan türlerinin birinden en az 75 puan almış ve başvuran adaylar arasında puan sıralamasında ilk 150 kişi arasında olmaları gerekecek. KPSSP3 puan türü ile başvurmak isteyen adayların 2013, 2014 ve 2015 yıllarında gerçekleştirilen YDS veya denkliği YÖK tarafından kabul edilen bir uluslararası dil sınavından % 70 seviyesinde başarılı olmaları da gerekmektedir.

-Arapça, İspanyolca, Portekizce, Rusça ve Sırpça alanı için; KPSSP-3 puan türünde en az 55 puan almış ve başvuran adaylar arasında puan sıralamasında ilk 100 kişi arasında olmaları gerekecek.

**Başvuru şekli ve tarihi: Giriş sınavı başvuruları 26 Ekim 2015 Pazartesi günü başlayacak ve 6 Kasım 2015 Cuma günü saat 18:00’de sona erecek. Başvurular, https://sinav.mfa.gov.tr adresli internet sitesi üzerinden elektronik ortamda ve adaylarca temin edilecek olan e-devlet şifresi ile yapılacak.

**Sınav tarihi: Yazılı ve sözlü aşamalardan oluşan giriş sınavının yazılı aşaması 21-22 Kasım 2015 tarihlerinde Ankara’da yapılacak..

**Maaşları: Konsolosluk ve İhtisas Memurları yurtdışında görev yaptıklarında ücret, mali ve sosyal hakları farklı belirlenmektedir. Yurt içinde, 9 uncu derecenin 1 inci kademesinde olup hizmeti bulunmayan, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz bir Konsolosluk veya İhtisas memuru adayı, 2016 yılı ilk altı ayında 3.714 TL net ücret alabilecektir.

Bu maaş miktarına ayrıca Yabancı Dil Tazminatı dahil edilecektir. (2016 yılında uygulanacak Asgari Geçim İndirimi tutarı belli olmadığından, 2015 yılında bekar memur için geçerli olan 90,11 TL uygulanmıştır. Bu nedenle 2016 yılında net maaş bir miktar fazla olabilir.)

Sınav ilanı ve ayrıntılar için tıklayınız …

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.