logo yeni

PERFORMANSI DÜŞÜK BULUNAN VERGİ MÜFETTİŞ YARDIMCISI NE OLUYOR?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

personel 5Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı tarafından yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilen giriş sınavlarında kadro sayısı itibariyle başarılı olup Vergi Müfettiş Yardımcısı kadrosuna atananlar, yardımcılık döneminin çeşitli aşamalarında performansları yeterli görülmediğinde memur kadrolarına atanıyor.

Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı emrine Vergi Müfettiş Yardımcısı olarak atananlar, fiilen üç yıl çalıştıklarında ve yardımcılık döneminde haklarında yapılan performans değerlendirmelerinde başarılı bulunduklarında yeterlik sınavına girebilmekte ve bu sınavda başarılı olduklarında ise Vergi Müfettişi kadrolarına atanmaktadırlar.

Ancak, Vergi Müfettiş Yardımcılığı süresince çeşitli dönemlerde haklarında yapılan performans değerlendirmesi sonucunda başarısız sayılan Müfettiş Yardımcıları, yeterlik sınavına alınmayarak derecelerine uygun memur kadrolarına atanmaktadırlar.

Performans değerlendirmesi

Vergi Müfettiş Yardımcılarının performans değerlendirmesi, 20.12.2013 tarihinden önce veya sonra göreve başlamış olma durumlarına göre farklılık göstermektedir.

-30.12 2013 tarihinden önce Vergi Müfettiş Yardımcısı kadrolarına atanmış olanlar hakkında, yetki sınavındaki başarı durumuna veya yetki sınavına katılma durumuna göre performans değerlendirmesi yapılmaktadır. Yetki sınavına özürsüz girmeyen veya yetki sınavında (başarısız olunması üzerine ikinci defa girilen yetki sınavında) başarısız olan Müfettiş Yardımcıları performans değerlendirmesinde başarısız sayılmaktadırlar.

-30.12 2013 tarihi ve sonrasında Vergi Müfettiş Yardımcısı kadrolarına atanmış olanlar hakkında ise; hem birinci yılın sonunda, hem de yetki sınavındaki başarı durumuna veya yetki sınavına katılma durumuna göre performans değerlendirmesi yapılmaktadır. Müfettiş Yardımcılığında bir yıllık süreyi dolduranlar hakkında yapılacak performans değerlendirmesi sonucunda başarılı sayılmak için gerekli puanı alamayan, yetki sınavına özürsüz girmeyen ya da yetki sınavında (başarısız olunması üzerine ikinci defa girilen yetki sınavında) başarısız olan Müfettiş Yardımcıları performans değerlendirmesinde başarısız sayılmaktadırlar.

(Yetki sınavı: Vergi Müfettiş Yardımcıları, mesleğe girişlerinden itibaren fiilen 18 ay çalıştıktan sonra belirlenecek bir tarihte yetki sınavına tabi tutulurlar. Yetki sınavında başarılı olamayanlar, en az üç ay süresince bir Vergi Müfettişinin refakatinde çalıştıktan sonra, Başkanlıkça belirlenen bir tarihte yeniden yetki sınavına girerler. Bu sınavda da başarılı olamayan veya özürsüz olarak sınava girmeyen Vergi Müfettiş Yardımcıları, performans değerlendirmesine göre başarısız sayılırlar.)

Performans değerlendirmesinde başarısız sayılanlar

Haklarında yapılan performans değerlendirmesi neticesinde başarılı bulunmayan Vergi Müfettiş yardımcıları, Maliye Bakanlığı teşkilatında derecelerine uygun memur kadrolarına atanmaktadırlar.

Ancak, özellikle 30.12.2013 tarihinden sonra Vergi Müfettiş Yardımcısı kadrolarına atananlar için yapılacak performans ölçümünün sübjektif değerlendirmelere de açık olması, bu mesleği seçecekleri endişelendirmektedir.

Performans değerlendirmesinde başarılı bulunmadıkları için Vergi Müfettiş Yardımcılığı kadrosuyla ilişikleri kesilenler, Maliye Bakanlığında kazanılmış hak aylık derecelerine uygun vhki, bilgisayar işletmeni, memur gibi kadrolara atanmaktadırlar.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.