logo yeni

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI ADAY MESLEK MEMURU ALACAK

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

personel9Dışişleri Bakanlığı, giriş sınavı ile (yazılı ve sözlü) 50 adet Aday Meslek Memuru kadrosuna personel alacak.

Dışişleri Bakanlığının görevleri çerçevesinde, Türk dış politikasının oluşturulması ve icrasında görev, yetki ve sorumluluk üstlenen ve yurtdışında temsil görevi icra eden diplomatik kariyer memurlar tanımlanan Meslek Memurluğuna (aday) giriş için açılan sınavına ilişkin özet bilgiler şöyle:

**Eğitim şartı: Yurtiçindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin lisans düzeyinde en az dört yıllık eğitim verilen fakültelerinin; uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye, finans, tarih, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümleri ile bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az %80’ine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olanlar ile sosyal bilimler alanında veya mühendislik fakültelerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapıp uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olanlar başvuruda bulunabilecek.

**Puan türü: 2014 veya 2015 yılı Kamu Personel Seçme Sınavının (KPSS) KPSS-36 ve KPSS-108 puan türlerinin birinden en az 80 puan almış olanlar başvuruda bulunabilecek. Başvuruda bulunanlardan, puan sıralamasına göre ilk 500 aday giriş sınavına katılmaya hak kazanacak.

**Başvuru şekli ve tarihi: Giriş sınavı başvuruları 12 Ekim 2015 Pazartesi günü başlayacak ve 23 Ekim 2015 Cuma günü saat 18:00’de sona erecektir. Başvurular, https://sinav.mfa.gov.tr adresli internet sitesi üzerinden elektronik ortamda ve adaylarca temin edilecek olan e-devlet şifresi ile yapılacaktır.

**Sınav tarihi: Giriş sınavının yazılı aşaması 7-8 Kasım 2015 tarihlerinde Ankara’da yapılacak.

**Maaşları: Meslek memurları yurtdışında görev yaptıklarında ücret, mali ve sosyal hakları farklı belirlenmektedir. Yurt içinde, 9 uncu derecenin 1 inci kademesinde olup hizmeti bulunmayan, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz bir Aday Meslek Memuru, 2015 yılı ikinci altı ayı içerisinde göreve başladığında aylık 3.509 TL net ücret alabilecektir. Ayrıca, aday memuriyete atanmalarıyla birlikte KPDS (A) seviyesinde  (99 TL Net) yabancı dil tazminatı ödenecektir. Yabancı Dil Tazminatıyla birlikte aylık net ücretleri 3.608 TL olacaktır.

Sınav ilanı ve ayrıntılar için tıklayınız …

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.