logo yeni

2015 YILI ÖABT'DE İKİ SORU İPTAL EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

kpss 32015 yılı ÖABT Coğrafya Öğretmenliği Temel Soru Kitapçığında yer alan iki sorunun iptal edilmesine karar verildi.

Ankara 11. İdare Mahkemesi tarafından verilen karara göre, 12 Temmuz 2015 tarihinde yapılan KPSS Öğretmenlik Bilgisi Alan Testi (ÖABT) Coğrafya Öğretmenliği Temel Soru Kitapçığındaki, iki soru iptal edildi.

Bazı coğrafya öğretmenleri tarafından açılan davada, KPSS Öğretmenlik Alan Testi Coğrafya Öğretmenliği Temel Soru Kitapçığında yer alan sınav sorularından 2, 6, 7, 10, 18, 24, 25, 29, 33 ve 50'nci soruların ve sınavın ölçme değerlendirme yeterliliğini yitirmesi, sınav bütünlüğünün bozulması nedeniyle sınavın tamamının iptali için Ankara 11. İdare Mahkemesine dava açılmıştı.

Dava açıldıktan sonra, ÖSYM tarafından dava konusu edilen 7. ve 18. sorular hatalı olduğu gerekçesiyle iptal edilmiş, 27'nci sorunun da cevap şıkkının düzeltilmesine karar verilmişti.

Mahkemenin Ankara Üniversitesi ile Hacettepe Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan bilirkişi heyetine, dava konusu edilen soruları bilimsel ve teknik yönden doğru olup olmadığının tespiti için incelettiği belirtilirken, öğretmen adaylarının avukatı Murat Tezcan yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Yapılan inceleme sonucunda 25, 33 ve 50'nci soruların hatalı olduğuna karar verilmiş olmasına rağmen, 50'nci soru ile ilgili olarak tekrardan bilirkişi incelemesi yapılmış ve ilgili soruda bir hatanın bulunmadığı sonucuna varılmıştır.

Mahkeme, bilirkişi raporlarını dikkate alarak, verdiği gerekçeli kararında ilgili sınavda yer alan 25 ve 33'üncü soruların iptal edilmesine, dava sonrasında davalı ÖSYM tarafından 7 ve 18'inci sorularla ilgili olarak da karar verilmesine yer olmadığına ilişkin karar vermiştir."

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.