logo yeni

2010 YILI KPSS SORUŞTURMASINDA İDDİANAME TAMAMLANDI

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

kpss 22010 yılı KPSS’de kopya çekildiği iddialarına yönelik olarak başlatılan soruşturma tamamlandı.

Tamamlanan iddianamede, eski ÖSYM Başkanları Ali Demir ve Ünal Yarımağan’ın da aralarında bulunduğu toplam 230 şüpheli hakkında dava açıldığı öğrenildi.

1,235 sayfa olduğu belirtilen iddianamenin incelenmesi için Başsavcılığa gönderildiği belirtilirken, iki eski ÖSYM Başkanının da aralarında bulunduğu 230 şüpheli hakkında, “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik” suçlamasında bulunulduğu kaydedildi.

İddianamede, dosya kapsamında şüpheli sayısının 3 bin 227 kişi olduğu, bu kişilerin bin 148’nin akraba, 896’sının karı koca olduğu, 2 bin 690’nın aynı kurumda çalıştığının tespit edildiği bilgisi yer aldı.

Hakkında dava açılan 230 şüpheliden 14’nün ise ÖSYM çalışanı olduğu belirtildi. Soruşturma kapsamında halen cezaevinde 55 tutuklu bulunurken, 117 kişi hakkında adil kontrol kararı olduğu öğrenildi.

İddianamede, şu değerlendirmelerin yapıldığı öğrenildi:

 “Sınav sorularını sınavdan önce elde eden adaylar, kamuya ait malı kamuyu aldatarak, haksız bir şekilde elde etmişler, kullanmışlar ve haksız başarı elde etmişlerdir. Bu şekilde kamu kurumu zararına nitelikli dolandırıcılık suçunu işlemeye başlayan adaylardan bir kısmı bu sınavda elde ettiği haksız başarıya dayanarak, kamu görevine atanmış ve son menfaat olan son maaşına kadar da eylemine devam etmiştir. Dolayısıyla bu sınava dayanarak kamu görevine atanan şüphelilerin eylemi zincirleme dolandırıcılık suçu şeklindedir. Kopya ise sınav anı ve sınav esnasındaki faaliyetleridir. Buradaki durum ile tamamen farklıdır.

Yüksek başarı elde eden şüphelilerin aynı dershane, okul ve şirket çalışanı oldukları, aynı zamanda şüphelilerin baldızının, kuzeninin, eşlerinin, iş yeri arkadaşlarının ve iletişim adresleri aynı olanların da yüksek başarı elde ettikleri görülmüştür.”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.