logo yeni

ATANMAYI BEKLEYEN YABANCI DİL ÖĞRETMENLERİ HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYOR

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

yabanci dilAtama bekleyen öğretmen adayları arasında sayıları oldukça yüksek olan yabancı dil öğretmenleri, bu ay yapılacak atamalarda branşları itibariyle ayrılan kontenjanlar nedeniyle, işe girme konusunda hayal kırıklığı yaşıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, kendisine bağlı eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacını karşılamak amacıyla; ilk atama, yeniden atama, kurumlar arası yeniden atama ve millî sporcuların ataması kapsamında 37.000 öğretmen alımı için adayların tercihlerini aldı.

Atama yapılacak 37.000 kadroya branş bazında bakıldığında, yabancı dil öğretmenlerine ayrılan kontenjanın azlığı dikkat çekiyor.

Özellikle; İspanyolca, Çince, Rusça ve Fransızca gibi branşlar için ayrılan ilk atama kontenjanları ile bu branşlardaki işsiz öğretmen sayısı göz önünde bulundurulduğunda, bu alanlardan mezun işsiz öğretmen adayı sayısının her geçen yıl katlanarak artacağı anlaşılıyor.

Bu ay yapılacak öğretmen alımlarında yabancı dil öğretmenlerine ayrılan ilk atama kontenjanları ve bu kontenjanlar için başvuruda bulunan aday sayısı şöyle:

BRANŞ

İLK ATAMA KONTENJANI

BAŞVURU SAYISI

İspanyolca

1

13

Çince

2

18

Rusça

6

77

Fransızca

17

425

Almanca

194

1729

Arapça

327

484

İngilizce

3934

8853

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.