logo yeni

ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER MECLİS'TEYDİ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ogretmen7CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, atanamayan öğretmenlerle birlikte TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

Hakverdi, “En son 4 Temmuz 2015'te gerçekleştirilen sınava 417 bin 480 öğretmen arkadaşım girdi. Atama bekleyen ve ataması yapılmayan öğretmen arkadaşım. Hafta sonunda ise 37 bin öğretmenimiz açıklanacak. Sınav sonuçlarına göre 37 bin öğretmen atanacak.” dedi.

Branşlar belli değil

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen ihtiyacının 115 bin 420 kişi olduğunu belirten Hakverdi, “atama bekleyen 417 bin 480 kişi. 37 bin kişi alacak. Diğer arkadaşların durumu meçhul. Bu 37 bin içinde hangi branşlardan ne kadar alınacak her hangi bir açıklama yapılmadı. Artık öğretmenlerimize piyangodan ne çıkarsa razı olacaklar." ifadelerini kullandı.

1.5 milyon kişiyi ilgilendiriyor

Hakverdi, “Biz 13 yıldır karanlık içerisindeyiz, belirsizlik içerisindeyiz. Öğretmenlerimizi okuttu aileleri 4-5 yıl emek harcadı. Öğretmen olmak istiyorlar ama yıllardır atamaları yapılmadı ve atama bekliyorlar. Bu kadar sayıda öğretmenimiz beklerken aileleriyle birlikte 1,5 milyon kişi ediyor bunların hesabını kim verecek. Aileler çocuklarını öğretmen olsunlar diye okullara gönderdi ancak yıllardır atama bekliyorlar.” dedi.

Ataması yapılmayan öğretmenlerin, kendilerinin de ailelerinin de psikolojik durumlarının her geçen gün kötüye gittiğini ifade eden Hakverdi, “Bizim artık bu öğretmenlerimize sahip çıkmamız gerek." dedi.

Milletvekili Hakverdi'nin konuşmasının ardından, atama yapılmayı bekleyen bazı öğretmenler, yaşadıkları sorunları dile getirirken, öğretmenlerin avukatı da konuyla ilgili olarak yasal girişimlerde bulunduklarını belirtti.

Konuşmaların ardından öğretmen adayları 'Biz de artık diplomalarımızı istemiyoruz' diyerek diplomalarını yırttı.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.