logo yeni

PİLOT EĞİTİMİNİN FİYATLARI UÇTU

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

yurtdisi3Gözde mesleklerden biri olan pilotluğa talep her geçen gün artarken, döviz fiyatlarındaki yükselişte pilotluk eğitiminin fiyatlarını uçurdu.

Ülkedeki pilot açığı, hem çalışırken hem de emekli olunca alınan yüksek maaşlar, dünyanın her yerine seyahat gibi avantajları bulunan pilotluk eğitimi yoğun rağbet görmekteydi. Son dönemde artan döviz kuru ile birlikte pilotluk eğitiminin maliyeti de oldukça yükseldi. Pilot olmak için 4 yıllık eğitim ve lisans bedeli olarak ortalama 216 bin liraya yükselirken, eğitim sonrasında işe giren yeni mezun pilotlar 4 bin dolar maaşla işe başlıyor.

Pilotlukta alınan maaş uçuş süresi ve kıdeme göre artarken, mesleğinin zirvesindeki bir pilot kaptan, aylık 15 bin dolar maaş alabiliyor. Türkiye'de ticari pilot lisansı veren 10'dan fazla özel kuruluş var. 4 yıllık özel üniversitelerde eğitimin bedeli yıllık ortalama 30 bin lira olurken, lisans için de 28-30 bin euro ödemek gerekiyor. 4 yıllık eğitim böylece 216 bin lirayı buluyor.

Halen Türkiye'de 750'si yabancı olmak üzere yaklaşık 5 bin ticari pilot bulunurken, pilot açığı nedeniyle yabancı pilot istihdamına da gidildi. Türkiye'nin havacılıktaki 2023 hedeflerine bakıldığında, 8 bin pilot ve teknisyen ihtiyacı görünüyor.

Pilotların çalışma şartları ve özlük durumlarında bazı avantajları şöyle:

* Pilotlar hem çalışırken hem de emeklilikte iyi şartlara sahip oluyor.

* Ücretsiz veya indirilmiş oranla seyahat eden pilotlar için oteller ve araç kiralama hizmetleri indirimli.

* Pilotlar 1 ayda en az 8, en çok 20 kere uçuyor.

* Büyük havayolu şirketlerinde çalışan pilotlar bir ayda 14 gün çalışıyor.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.