logo yeni

HÜKÜMET KURULMADAN KARİYER MESLEKLERE SÖZLÜ SINAVLA ALIM YAPILMASI UYGUN MU?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

mulakat 27 Haziran Milletvekili Genel Seçimleri sonrası yeni hükümet kurulmadan, kamu kurum ve kuruluşlarına ait kariyer mesleklere sözlü sınavla uzman yardımcısı ve müfettiş yardımcısı alımı için sınavların açılıyor olması soru önergesine konu oldu.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Eren ERDEM, verdiği soru önergesinde; 7 Haziran seçimlerinde AKP’nin tek başına hükümetinin sona ermesine ve yeni başbakanın henüz belirlenememesine rağmen, bakanlıklarda çalışmak üzere müfettiş yardımcılığı veya uzman yardımcılığı alımı için ilanlar duyurulduğunu ve en son 3 Ağustos tarihinde Başbakanlık merkez teşkilatında istihdam edilmek üzere 60 Başbakanlık Uzman Yardımcısı alımının Resmi Gazete’nin ilanıyla duyurulduğunu belirtti.

Milletvekili ERDEM, Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU tarafından cevaplandırılmak üzere de konuya ilişkin şu soruları sordu:

1.Seçimlerden sonra hükümetin istifa ettiği günden itibaren bakanlıklara kaç memur alımı gerçekleştirilmiştir? En çok hangi bakanlıklarda memur alımı yapılmıştır? Bu kişilerin görev dağılımları nedir?

2.Koalisyon görüşmeleri bitirilmeden önce atamaların yazılı sınavla zaman kaybedilmeyip bir an önce gerçekleştirilmek istenmesinin nedenleri nedir?

3.Başbakanlık uzman yardımcılığı alımında yazılı sınav yapılmamasının yanında yapılacak sözlü sınavlarda sesli görüntü kaydının da yapılmamasının gerekçeleri nedir?

4.Sınav kâğıtlarının olmadığı ve sözlü sınavlarda ise kayıt alınmadığı, dikkate alındığında adaylar mülakat sonuçlarına nasıl itiraz edilecektir?            

5.Seçimden sonra memur alımıyla birlikte bakanlıkların özel kalemlerindeki personel giderlerinde ne kadar bir artış olmuştur? Bakanlıklara göre bu artışın dağılımı nedir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.