logo yeni

DEMİR, HATALI SORULARIN SEBEBİNİ AÇIKLADI

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

omer demirÖSYM Başkanı Ömer Demir, 2015 KPSS’de hatalı sorularla ilgili açıklamalarda bulundu.

Demir, 2015 Kamu Personel Seçme Sınavı'nda 1.300 soru içinden hatalı gördükleri 12 sorunun iptal edildiğini belirtti.

ÖSYM'nin hassasiyetini gösteriyor

Demir, 12 sorunun iptal edilmesinin ÖSYM’nin hassasiyetini gösterdiğini ve soru iptallerinin, sınav sürecinin olağan sonucu olduğunu ifade ederek, "Şu aşamada süreçle sınavlarla ilgili telaşa kapılacak, yanlış şeyler yapılıyor algısı oluşturacak herhangi bir durum söz konusu değil" dedi.

Öncelik sınav güvenliği

Önceliklerinin sınav güvenliği olduğunu belirten Demir, “Soruların hazırlanması, basılması, paketlenmesi, dağıtılması, toplanması, değerlendirilmesi süreçleri tümüyle yenilendi. Bu alanlarda muazzam gelişmeler kaydedildi. Bunun diğer boyutu da soruların hazırlanma sürecini farklılaştırmaktır. Geçmişte, bir sınav heyeti, belki sesli okumasını da yaparak, her türlü yazım hatalarından son tahlilde yanlış anlaşılmalara meydan verebilecek detaylara kadar bir tek set hazırlıyordu. Bu da sınav güvenliği bakımından tehdit oluşturan bir durumdu. Çünkü, soracağınız soruları sınavdan önce birileri tam metin olarak görmüş oluyor. Bu süreç de değiştirildiği için şu anda çok sayıda soruyu soru bankasına yüklüyoruz.

Çok farklı zamanlarda, çok farklı öğretim elemanları tarafından hazırlanmış sorular ve o soruları matbaaya girdiğimiz zaman havuzdan çekip orada son şeklini veriyoruz. Şu anda KPSS'de sorulmuş sorular, yaklaşık 10 bin soru içinden seçilmiş bin 300 soru ve onun içerisinde iptale konu olanlar 12 sorudur. Daha önce yapıldığı gibi, soruları farklı kişilerin bir araya gelip okuması, olası yazım hatalarından farklı anlamların doğmasına imkan verebilecek, farklı yorumlamalardan arındırabilecek bir mekanizmayı terk ettiğimiz için buna benzer şeyleri bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Yanlış anlaşılma ihtimali iptal sebebi

Demir, soruda bir yanlışlık olmasa da ifade farklılığının iptale yol açtığını belirterek, bir soruda, ".... telin boyutu 5 kat artılıp, kesit alanı 5 kat azaltılırsa..." şeklinde bir ifade bulunduğunu, "5'te 1" yerine kullanılan "5 kat" tabirinin yanlış anlaşılmalara yol açabileceği kaygısıyla soruyu iptal ettiklerini açıkladı.

Üniversitelerarası ekol farklılığı

Soru iptalinin bir başka nedeninin ise üniversiteler arasındaki ekol farklılıkları olduğunu belirten Demir, "Üniversitelerimizdeki müfredat tümüyle aynı değil, ders kitapları aynı değil, ekol farklılıkları var. Bir kitapta bir şekilde anlatılan ve o kitaba dayalı hazırlanan bir soru başka bir kitapta daha farklı şekilde anlatılabiliyor, tercüme farklılıkları olabiliyor ve adayların 'biz buradan çalıştık, buna göre çalıştığımız zaman b şıkkı da doğru' şeklinde yorumuna yol açıyor. Bunu da dikkate alarak bu soruları da iptal ediyoruz. İşin yapısından geliyor bu. 'Soru hatalıdır' demekten öte, farklı ekollerin, farklı tanımları var" dedi.

12 soru sınav sıhhatini etkilemez

Demir, 12 soru iptalinin, sınavın sıhhati bakımından çok az bir iptal olduğunu ifade ederek, “1.300 soruyu düşünmemiz gerekir. 1.288 soru doğru, sadece 12 soruda yazım hataları, ekol farklılığından kaynaklı yanlışlar var. Bu, işimizi düzgün, doğru yaptığımız konusunda bizde bir tereddüt uyandırmıyor, buna benzer hataları bekliyoruz. Ama kamuoyunda şöyle bir şey algılanmış, bütün adaylar 50 ya da 60 soruluk testlere giriyorlar. Zannediyorlar ki 60 sorunun 12'si iptal olmuştur. Şu anda biz 29 ayrı sınav yapmışız, 29 ayrı test, bin 300 soru. Bu çerçeve içinde çok da anormal olmadığını düşünüyoruz. İptal ettiğimiz sorular bir dava konusu olsaydı belki iptal edilmeyebilirdi. Hatalı gördüğümüz şeyi iptal ediyoruz, kamuoyu bize güvensin." dedi.

Mahkeme sürecinin devam ettiği sorularla ilgili mahkemeden iptal kararı beklemediklerini belirten Demir, "Zaten biz 1.300 soru içinden hatalı gördüklerimizi iptal etmiş durumdayız.” dedi.

Şık değiştirilmesi

Ömer Demir, bazı soruların şıklarının değiştirilmesi konusunun da tamamen maddi hatadan kaynaklandığını, bu konuyla ilgili adayların herhangi bir hak kaybının söz konusu olmadığını vurguladı.

Dün ve bugün bazı medya organlarında yer alan, adayların netlerinin eksik hesaplandığı iddialarının da gerçek dışı olduğunu belirten Demir, “Optik okuyucuyla taranan yanıtlarda şu ana kadar bir hataya rastlanmadı” dedi.

Tek bir heyet sınav güvenliğini tehdit ediyor

Demir, tek bir heyet toplayıp soruların belirlenmesi yoluna gidildiğinde sınav güvenliği bakımından tehditlerin oluştuğunu ifade ederek, "Çünkü bir grup sınav yapılmadan hangi soruların sorulacağını görüyor. Şu anda savcılık geçmiş döneme ilişkin bazı arkadaşlarımıza 'neden bilgisayarınızda sınavda sorulan soruların tümü var' diye soru soruyor. Daha önce ÖSYM böyle çalışıyordu. Oluşturduğu tehdit nedeniyle bundan tümüyle vazgeçtik" dedi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.