logo yeni

PEYZAJ MİMARLARI KAMUDA İŞE GİREBİLMEK İÇİN İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

imzaÜniversitelerin Peyzaj Mimarlığı bölümünden mezun olanların sayısı her geçen yıl katlanarak artarken, kamuda istihdam edilen Peyzaj Mimarı sayısının son beş yılda sadece 21 olduğundan yakınan işsiz Peyzaj Mimarları, seslerini yetkililere duyurabilmek için imza kampanyası başlattılar.

Sayıları 15 bini aşan peyzaj mimarlarının çalışma koşullarının iyileştirilmesi, işsizlik sorunlarının ortadan kaldırılması ve peyzaj mimarlığı mesleğini yapmalarına fırsat tanınması için "Kamuda İstihdam Şart!" diyen Peyzaj Mimarları; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanına iletmek istedikleri talepleri için başlattıkları imza kampanyasını sürdürüyorlar.

1968 yılından beri Peyzaj Mimarlığı eğitiminin verildiğini ve her yıl 1.000 öğrencinin Üniversitelerin Peyzaj Mimarlığı Bölümlerine yerleştirildiğini, 10.000`in üzerinde Peyzaj Mimarının bulunduğu ülkemizde son beş yılda toplam 21 adet ve 2015 yılında ise sıfır adet Peyzaj Mimarı istihdamına gidildiğine dikkat çekilen imza kampanyasıyla, ilgili tüm kamu kuruluşlarının ivedilikle peyzaj mimarı istihdam etmeleri için yetkili makamlara talepte bulunulması amaçlanıyor.

Peyzaj Mimarlarının başlattığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Faruk ÇELİK, Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’a sunmayı planladıkları imza kampanyası metni şöyle:

"Peyzaj Mimarlığı Bölümlerinden mezun olan, ülke coğrafyasının tüm kamusal alanlarının tasarım, planlama, onarım ve yönetim başlıklarında eğitim almış, öznesinde insan ve canlı yaşamı bulunan Peyzaj Mimarları olarak, Peyzaj Mimarlığı hizmetlerinin ülke genelinde tüm topluma ulaşabilmesi için "Kamuda İstihdam Şart!" diyoruz.
Bugün ülkemizde;
•Kentlerin, kırsal ve korunan alanların, kıyı, orman ve tarihi dokuların tasarımı, planlanması, yönetimi ve onarımı,
•Ulaşım, enerji hatları, barajlar, maden alanları, katı atık depolama alanları yer seçimi, uygulama ve ekolojik eşikler tahribatının en aza indirilmesi süreçlerinde,
•Depremsellik/afet risk yönetim alanlarının planlanmasında,
•İklim değişikliği ve küresel ısınma tehditlerinin en aza indirilmesinde,
•Habitat restorasyonunda,
Peyzaj Mimarlarına ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacın karşılanabilmesi için "Kamuda İstihdam Şart!" diyoruz.
Sayısı 15 bini aşan peyzaj mimarlarının çalışma koşullarının iyileşmesi, işsizlik sorununun ortadan kalkması ve peyzaj mimarlığı mesleğini yapma fırsatı bulabilmesi için "Kamuda İstihdam Şart!" diyoruz.
Bugüne değin Kamu Personeli Seçme Sınavı‘na 3000‘e yakın Peyzaj Mimarı katılmış ve %75 oranında 70 ve üzeri puan almıştır. Sınavda başarılı olan peyzaj mimarlarının atamalarının yapılabilmesi için, ilgili tüm kamu kuruluşlarının ivedilikle peyzaj mimarı istihdam etmesini talep ediyoruz.
Ülke peyzaj alanlarının planlanması, tasarımı ve ve devamlılığının sağlanması, varlıklarımızın korunması ilkesinden hareketle, ülkenin okumuş insanlarının kamusal alanlarda görev alması ile ilgili tüm sorumluları göreve davet ediyoruz."

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.