logo yeni

KPSS YERLEŞTİRMELERİ İÇİN ADAYLARDAN ÜCRET ALINMASININ NEDENİ NE?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

maas 14Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yapılan yerleştirmelerde adaylardan yerleştirme ücreti alınmasının nedeni Başbakana soruldu.

Konuyu TBMM’ye taşıyan Milletvekili Tahsin TARHAN, verdiği soru önergesinde; ÖSYM tarafından 22 Haziran 2015 tarihinde yapılan duyuruda, tercih yapan adayların 15 TL yerleştirme ücreti yatırmaları gerekeceğinin ifade edildiğinden söz ederek, Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin şu soruları sordu:

1)ÖSYM tarafından kaç farklı sınav yapılmaktadır?

2)Son 5 yıl içinde -yıllar bazında- yapılan sınav sayısı kaçtır?

3)Bu sınavlardan alınan ücret -yıllar bazında- toplam ne kadardır?

4)Toplanan sınav ücretlerinin ne kadarı sınavlarda kullanılan araç ve gereçler için kullanılmaktadır?

5)Sınav ücretlerinden elde edilen gelirden, sınav harcamaları çıkıldıktan sonra kalan miktar nerede nasıl değerlendirilmektedir?

6)Bu sınavlarda ortalama olarak yapılan harcama ne kadardır?

7)Sınav ücretleri neye göre, kimler tarafından belirlenmektedir?

8)Son olarak KPSS tercihlerinin internet üzerinden yapılabilmesi için 15 TL alınacağı açıklanmıştır. Yazılı olarak yapılan sınav ve tercih bildirimlerde kağıt masrafları alınan ücretlere gerekçe olarak gösterilmiştir. İnternet üzerinden yapılan ek yerleştirme taleplerinden ücret talep edilmesinin nedeni nedir?

-İnternet üzerinden yapılan başvuruda nasıl bir masraf yapılmaktadır?

-Ücret alınması konusunda bir karar alınmış olsa dahi bu ücretin daha cüz’i bir miktar olarak belirlenmesi neden tercih edilmemiştir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.