logo yeni

20 BİN KORUMA MEMURU ALINABİLİR

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ozel guvenlik gorevlisiCumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edilmesi sonrasında tekrar tartışılmaya başlanan özel güvenlik sistemi yerine koruma memurluğu uygulaması geçillmesi yönünde çalışmalara başlandığı haberleri gelmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel güvenlik sisteminin etkin olmadığını belirtirken, bazı kritik yerlerde özel güvenlik görevlileri yerine polisin görevlendirilmesi gerektiğini belirtmişti.

Çalıştaylar düzenlendi

Bu açıklamalar sonrasında harekete geçen İçişleri Bakanlığının, daha önce de gündeme gelen ‘koruma memuru’ uygulamasını tekrar gündeme getirmek için çalışma başlattığı öğrenildi. Bakanlık bu amaçla, sektör temsilcileri, kamu yöneticileri, çeşitli üniversitelerden akademisyenler ve uzmanlarla birlikte bir çalıştay düzenlerken, bu çalıştayların sonuncusu geçtiğimiz hafta içinde yapılarak, koruma memurluğu uygulamasına ilişkin ayrıntılar netleşmeye başladı.

Kamu binalarının korunması

Edinilen bilgilere göre, belirli kamu binalarının korunması, özel güvenlik görevlileri yerine koruma memurları tarafından gerçekleştirilecek. Bu amaçla yasal altyapısı henüz oluşturulamayan koruma memurluğu için 17 - 20 bin arası personel alımı yapılıp yetiştirilmesi sağlanacak. Bu memurların bir bölümü özel güvenlik sektöründen geçiş yaparken, kalan bölüm için sınavla alım yoluna gidilecek.

Konuya ilişkin hazırlanan yasa taslağında, adliyeler ve cezaevleri başta olmak üzere hastaneler, enerji nakil hatları, DHMİ'nin üzerindeki havaalanlarının korunmasında özel güvenlik yerine koruma memurlarının görev yapmasının planlandığı öğrenildi.

Metroların korunması

Yine metrolar ve hafif raylı ulaşım sistemlerinin güvenliğinin koruma memurlarınca gerçekleştirilmesi planlanıyor. Koruma memurların görev yapması planlanan diğer önemli tesis ise yüksek hızlı trenler (YHT) olacak. Koruma memurları, YHT'nin her seferinde görev yapacak. Ayrıca YHT garlarının güvenliğinde sorumluluk yine koruma memurlarında olacak.

Ayrıca koruma memurlarının ülke genelinde 7 ayrı bölgede kurulacak "göçmen ve mülteci kamplarının" güvenliğini asker ve poliste devralarak, bu görevi tek başına yürütmesi öngörülüyor. Bu kapsamda Göç İdaresi Başkanlığı ayrı bir çalışmayı yürütüyor.

Hastaneler

Koruma memurlarının bir başka görev alanı ise hastaneler olacak. Bu memurlar gerek hastane binaları, gerekse hasta yakınlarının saldırılarına karşı hekimleri koruyacak.

Havalimanları

Ülke genelinde yap-işlet-devret modeli dışında kalan 34 havalimanından sorumlu olan Devlet Hava Meydanları İşletmesi, uygulamanın yürürlüğe girmesiyle, havalimanlarının güvenliğinin sağlanmasında koruma memurluğu sisteminden yararlanacak. DHMİ, halen yaklaşık 2 bin 700 kişilik özel güvenlik hizmeti alıyor, bin 700 dolayında da kendi kadrosunda özel güvenlikçisi var. Yeni uygulamanın başlamasıyla birlikte DHMİ, yaklaşık 3 bin 500 - 4 bin kişilik koruma memuruyla 34 havaalanının güvenliğini sağlayacak. 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.