logo yeni

ATT'LER TAŞERON İSTİHDAMINI PROTESTO ETTİ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

acil tip teknisyeni 2İzmir İl Sağlık Müdürlüğü önünde düzenlenen gösteride, 112 ambulanslarında taşeron şoförlerin işe alınmaya başlanması protesto edildi.

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği (ATTDER) ve bazı sendikaların destek verdiği protesto gösterisinde, ambulanslarda görev yapan şoförlerin taşeron personel arasından istihdamına karşı tepkiler dile getirildi.

Dernek Başkanı Yaşar Gökbayrak, sağlık personeli olmayan kişilerin taşeron şoför olarak 112 ambulanslarında işe alınması uygulamasının, ambulanslardaki sağlık personeli sayısını 3'ten 2'ye düşürerek, hastalara etkin müdahaleyi zorlaştıracağı ve hizmet kalitesini düşüreceği uyarısında bulundu.

Taşeron modern köleliktir

ATTDER Başkanı Gökbayrak, taşeron istihdamını modern kölelik olarak niteleyerek, "Devletin asli görevleri arasında yer alan 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde uygulanan taşeron sistem ise aynı zamanda bir yaşam hakkı ihlalidir. Bizim sıkıntımız; sisteme yeni alınması planlanan ve ne kadarı Acil Tıp Teknisyeni ve Paramedik olacağını kestiremediğimiz ambulans sürücülerinin hizmet alımı ya da diğer bir ifade ile taşeron sistemiyle istihdam edilmesidir. Benzer sıkıntıları 4924-4/B-4/A hepimiz yaşadık ve bugün daha zor bir süreçle karşı karşıyayız" dedi.

Atama bekleyen 70 bine yakın ATT mağdur olacak

Ambulanslardaki sağlık personeli sayısını 3'ten 2'ye düşeceğini ve bunun da hastalara etkin müdahaleyi zorlaştıracağını belirten Gökbayrak, “Böylece Acil Sağlık Sistemi 10 yıl geriye gidecektir. Sağlık personeli olmayan ve ilk defa ambulanslara binecek olan taşeron şoförler ambulans kazaları açısından bir risktir. ATT ve Paramediklerin taşeron sürücü olarak alınması anayasanın eşitlik ve adalet ilkesine aykırıdır. Aynı eğitimi alan ATT ve Paramediklerden birinin 657'ye tabi olarak çalışması, diğerinin taşeron şoförlüğe mahkum edilmesi vicdanlara sığmamaktadır. Atama bekleyen 70 bine yakın ATT mağdur olacaktır. Taşeron sistemle 112 istasyonlarında bu güne kadar sürücü olarak görev yapan Acil Tıp Teknisyenleri kadro fazlalığı nedeniyle zorunlu tayin ve görevlendirmeyle istemediği yerlerde çalıştırılacaktır. Taşeron şoför olarak çalışacak kişilerin iş güvencesi ve gelecek garantisi yoktur. Bu sistem 'eşit işe eşit ücret' hakkına aykırıdır. Bu sistem ekip ruhunu zedeleyecek ve iş barışını bozacaktır. Dün ambulans hizmet alımı ile başlayan bugün şoförlerle devam eden taşeron sistemi yarın tüm personelin taşeronlaşması için atılan ilk adımdır. 112'nin özelleşmesine giden bu yolda hem 112 çalışanları hem de halkımız büyük ölçüde zarar görecektir." ifadelerini kullandı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.