logo yeni

ACİL TIP TEKNİSYENLERİ İŞSİZ KALACAK

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

acil tip teknisyeniSağlık Bakanlığının ucuz işgücü adına sağlık sistemini taşeronlaştırdığını ileri süren Türk Sağlık Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, ATT’lerin işsiz kalacağını belirtti.

Doğruyol, Sağlık Bakanlığı’nın taşeronlaştırma politikasının özellikle Acil Tıp Teknisyenlerini (ATT) mağdur edeceğini öne sürdü.

Doğruyol, 112 ambulanslarında çalışan sağlık personelinin 24 saat kesintisiz hizmet verdiğini, buna rağmen her türlü şiddete maruz kaldığını belirterek, "Mevcut hükümet yetkilileri sorun çözmek yerine maalesef sorun üretmekte oldukça başarılılar. İlerleyen süreçte 112 sağlık hizmetleri sunumunu ATT ve paramediklerle vermeyi planlayan Sağlık Bakanlığı maalesef bugün değişik illerde 112 ambulanslarına taşeron şoför alımına başlamış ve bugün 1 Temmuz 2015 tarihi itibarı ile ülkemizin pek çok ilinde olduğu gibi ilimizde de 50 Taşeron şoför arkadaşımız göreve başlamıştır.” dedi.

3 yıl içinde 50 bin ATT işsiz kalacak

Bu güne kadar mezun olmuş yaklaşık 50 bin civarında ATT bulunduğunu ve bunların sadece 20 bininin Sağlık Bakanlığı’nda görev yaptığını ifade eden Doğruyol, “Önümüzdeki 3 yıl içerisinde yaklaşık 20 bin civarında ATT’nin mezun olacağını da düşünürsek önümüzdeki üç yıl içinde 50 bin civarında ATT boşta kalacaktır. Bir bölümünün özel sektörde istihdam edildiğini düşünsek bile binlerce ATT boşta gezerken Sağlık Hizmeti sunumu taşeron personel tarafından verilecek olması kabul edilemez bir durumdur.” dedi.

Taşeronu fazla çalıştıramazsınız

Doğruyol, “Dün sadece ambulansları özel sektöre devreden hükümet, bu gün şoförleri taşeron şirketten almakta, yarın ambulansta hizmet veren, paramedik ve ATT’leri de taşeron alması kaçınılmazdır. Daha dün yüzlerce taşeron işçi maden ocağında can verirken güvencesiz çalışmayı getiren taşeron çalışma sistemini kabul etmemiz mümkün değildir. Ayrıca 24 saat esasına göre çalışan 112 acil sağlık hizmetlerinde iş kanununa göre çalışan taşeron personel’i 11 saatten fazla çalıştırmanın yasal olmadığını da hatırlatmak isteriz. 112'de hizmet veren sağlık çalışanlarının yemek, barınma güvenlik gibi pek çok problemi varken problem çözmek yerine, problem çıkarmaya çalışanların iyi niyetinden şüphe etmekteyiz. 24 saat esaslı çalışan 112 çalışanlarımızın çalışma saatlerinin 12 saate döndürülmeye çalışması, doğum yapan bayan sağlık çalışanlarımızın nöbet tutmaması, yemek, güvenlik, icap nöbet ücretleri, barınma vb. gibi pek çok sıkıntı var iken, taşeron şoför konusu yeni bir sorunun habercisidir.” İfadelerini kullandı.

Personel alımının yeni hüükümete bırakılması gerekir

Doğruyol, aralarında ücret farklılığı olan 2 çalışanın aynı yerde çalışması çalışmasının huzuru da bozacağını belirterek, “önemli nokta, bu gün ortada bir hükümet yok iken, sürekli olarak personel alımları yapmaktasınız. Etik olarak, bu alımların yeni oluşacak hükümete bırakılması gerekmektedir. 'Sivil toplum kuruluşlarıyla ülkeyi yöneteceğiz' diye iktidara geldiniz. Sivil toplum kuruluşlarını yok saydınız. Sağlık politikalarını çevrenizdeki 3-5 kişiyle yönlendirmeye çalışıyorsunuz.” dedi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.