logo yeni

AMBULANS ŞOFÖRÜ ALIMINA İLİŞKİN İDDİALAR

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ambulansTürk Sağlık-Sen, ambulans şoförü olmak için başvuru yapan sağlık çalışanları yerine sağlık çalışanı olmayan kişilerin istihdam edildiğine dair şikâyetler alındığını bildirdi.

Sendikadan yapılan açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in çağdaş kölelik olarak tarifini yaptığı taşeron sisteminin, çalışanın iş güvencesini ortadan kaldırırken aynı zaman kamuda yandaş bir istihdam sistemine de dönüştüğü belirtildi.

Uyarılara rağmen 112 ambulanslarında taşeron şoför istihdamı ile ilgili illerde ihaleler yapıldığı ve bazı illerde Ambulans şoförü olmak için başvuru yapan sağlık çalışanları yerine sağlık çalışanı olmayan kişilerin istihdam edildiğine dair şikayetler olduğu belirtilerek, “Bu yapılan hukuksuzluktur. Çünkü ambulans sürücülük hizmeti alımı teknik şartnamesinin 7.5. maddesinde “Yüklenicinin istihdam edeceği sürücülerin tamamı öncelikle Acil Tıp Teknisyenlerinden (ATT), Paramediklerden(AABT), diğer sağlık personellerinden (Hemşire, Sağlık Memuru, Toplum Sağlığı Teknisyeni vb. gibi sağlık eğitimi almış kişilerden) oluşacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Şartnameye göre sağlık personeli olarak başvuru yapanların sayısı ihtiyaçtan az ise Bakanlık onayıyla sağlık personeli dışında sürücü çalıştırılabileceği hatırlatılarak, teknik şartnamede çok açık bir şekilde belirtilmesine rağmen bazı illerde sağlık personeli müracaatları dikkate alınmadan sağlık personeli olmayan kişilerin işe alındığı, mevzuata aykırı olan bu haksızlık ve hukuksuzluğun sonlandırılması için Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün bu türlü alımların yapıldığı il ihalelerini yeniden değerlendirmesi talep edildi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.