logo yeni

GIDA MÜHENDİSLERİ KADRO İSTİYOR

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

gida muhendisiGıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı İncigül Sağdıç, her yıl üniversitelerden mezun olan binlerce gıda mühendisinin kamuda istihdam edilmemesinin büyük bir sorun olduğunu belirtti.

Sağdıç, gıda mühendislerinin kadro beklentisine rağmen, kamuda yapması gereken denetleme görevinin farklı meslek gruplarına yaptırıldığını söyledi. Özel sektörde yeterli işletme olmaması nedeniyle mühendislerin işsiz kaldığını belirten İncigül  Sağdıç, gıda mühendislerinin kamuda istihdamı önündeki en büyük engelin ise, mühendislerin  kendi alanlarıyla ilgili denetim hizmetlerinin farklı meslek mensupları tarafından yapılması olduğunu belirtti.

Sağdıç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın gıda sağlığı konusundaki denetimlerinin yetersizliğinden şikayet ederek, "Bu denetimleri yapanlar başta zirai teknikerler olmak üzere farklı meslek gruplarından oluşuyor. Bu da işletmelerdeki gıda güvenliğinin ne kadar iyi denetlendiği konusunda soru işaretleri doğuruyor" ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda, hijyen eğitiminin halk eğitim merkezleri tarafından verilmesinin de eksiklik olduğunu ifade eden Sağdıç, bu eğitimlerin hemşire ve teknik öğretmenler tarafından verildiğini belirterek, "Bu eğitimler mutlaka gıda mühendisleri tarafından verilmeli. mevcut şartlarda verilen eğitim ve yapılan denetimler yediğimiz ürünlerin sağlıklı olup olmadığı konusunda ciddi bir tehdit oluşturuyor" dedi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.