logo yeni

BAKAN ATANAMAYAN ÖĞRETMENLERİ KİME BENZETTİ?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ogretmen 2Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, özel bir kanalın canlı yayınında atanamayan öğretmenler ve eğitim politikaları hakkında sorulara cevap verdi.

Bakan Avcı, şu anda 900 bin öğretmen olduğunu belirterek, bunun yarısından fazlasının kendi iktidarları döneminde atandığını söylerken, bir okulu bitirmiş olmanın öğretmen olmak için yeterli olmadığını belirterek, "Aynı zamanda bir sınava girmiş olmak gerekiyor. 'Atanamayan kaymakam' diye bir sloganımız yok. Kaymakamlar da sınava giriyor, kendilerini Atanamayan Kaymakam olarak görmüyor" dedi.

47 bin atama yapılacak

Bu öğretmen adaylarının KPSS sınavında kendi branşlarında alındığını anlatan Avcı, bunların şeffaf bir şekilde yapıldığını belirterek, "Geçen yıl Temmuz ayında yapılan KPSS ile 50 bin öğretmen atandı. Önümüzdeki Temmuz ayında da yapılacak KPSS ile 47 bin öğretmen ataması yapılacak. Hangi illerde, nerelerde ihtiyaç var. İnşallah Ağustos ayında bu atamaları yapacağız" dedi.

Pedegojik formasyon alanların da kendilerini atanacak öğretmen adayı olarak gördüklerini belirten Avcı, "Atanamayan kaymakamlar diye bir sloganımız yok. Bir okulu bitirmiş olmak yetmiyor, aynı zamanda o meslek için bir sınava giriliyor. Kaymakamlar da sınava giriyorlar kendilerini 'Atanamayan kaymakam' olarak görmüyorlar" dedi.

Muhalefetin 300 bin öğretmeni ataması yapacağı vaadiyle ilgili "İkinci ayın sonunda 'kusura bakmayın bu ay maaşınızı ödeyemiyoruz' demek zorunda kalırlar, ya da bugün aldıkları maaşların yarısını ödeyemezler. Bu vaatleri uluorta dillendirmelerinin sebebi, iktidara gelemeyecek olmanın rahatlığıdır. İktidarın sırtında yumurta küfesi var. Bu gençlerin hayalleriyle bu kadar oynanması bana hüzün veriyor" diye konuştu.

Dershanelere 5 bin kontenjan

Dershanelerin dönüştürülmesiyle ilgili kriterleri tamamlayan öğretmenlerin de sınava alınarak Milli Eğitim Bakanlığı'nın uygun gördüğü yerlerde görevlendirileceğini anlatan Avcı, "Ben dershanelerden çok yüksek bir talep olacağını zannetmiyorum. Çünkü bu dershaneler özel okula dönüşüyor, daha çok öğretmene ihtiyaçları olacaklar" dedi. Avcı, bu prosedürün Ağustos'a yetişmeyeceğini, 5 bin kişilik bir kadro ayrıldığını söyledi.

Kamuda çalışan 3 kişiden biri Milli Eğitim Bakanlığında

Kamuda çalışan her üç kişiden birinin Milli Eğitim Bakanlığı'nda çalıştığını söyleyen Avcı, "Biz Türkiye'nin en büyük kurumlarından biriyiz. Olağanüstü bir kurumun binlerce faaliyetinden bahsediyoruz. Bu kadar büyük bir kurumun içinde ararsanız bir takım aksaklıklar ortaya çıkar ve biz de gerekeni yapıyoruz. Özellikle dershanelerin dönüşmesi olayından  sonra Milli Eğitim Bakanı'na, müsteşarına, müdürlere, bütün maarif camiasına karşı çok sistematik bir karalama yapılıyor. Bunu paralel yapı yapıyor. Çocukların ellerine tezek tutuşturup onların fotoğrafını çekip, okullarda tezekli eğitim yapılıyor diye haber yaparlar"

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.