logo yeni

KPSS'DE ZİNCİRLEME NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK SUÇU

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

tutuklama2010 yılı KPSS'de kopya çekildiği iddialarına ilişkin soruşturma çerçevesinde nöbetçi hakimliğe sevk edilen 37 şüpheliden 29'u tutuklandı.

26 Mayıs Salı günü KPSS soruşturmasında 3. dalga gözaltılar başlamış, gözaltına alınan şüphelilerden, Cumhuriyet Savcılığının tutuklanmasını talep ettiği 37 kişi nöbetçi sulh ceza hakimliğinde sevk edilmişti.

Şüpheliler, "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak", "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık", "resmi belgede sahtecilik" suçlarından tutuklamaya sevk edilirken, şüphelilerden 29’u tutuklandı, 8 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bıraktı. Adli kontrol uygulaması kapsamına alınanlar, yurtdışına çıkamıyor ve düzenli olarak karakola imza veriyor.

Zincirleme nitelikli dolandırıcılık suçu

Son tutuklananlar ile birlikte soruşturma kapsamındaki tutuklu sayısı 89'a yükselirken, şüphelilerin, sınavda elde ettiği haksız başarıya dayanarak kamu görevine atanmaları ve son menfaat olan maaşını alana kadar eylemlerine devam etmeleri sebebiyle savcı Erkmen’in ““Dolayısıyla bu sınava dayanarak kamu görevine atanan şüphelilerin eylemi zincirleme nitelikli dolandırıcılık suçu şeklindedir” dediği belirtildi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.