logo yeni

BAKAN İPEK, KPSS SİTEMİNİN DEĞİŞMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

kpss 2Adalet Bakanı Kenan İpek, HSYK üyelerinin seçim sistemi ve KPSS ile personel alım sisteminin değişmesi gerektiğini söyledi.

Kenan İpek, Hürriyet Gazetesine yaptığı açıklamada, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelerinin seçimle belirlenmesi sisteminin yanlış olduğunu, zararını herkesin gördüğünü ve değiştirilmesi gerektiğini söyledi. İpek, oluşacak yeni Parlamento’nun, anayasa değişikliği çalışmaları sırasında, RTÜK üyelerinin seçimi gibi HSYK üyelerinin Meclis’te seçimi dahil yeni modelleri tartışması gerektiğini de vurguladı.

Yargı reformu gelecek

İpek, yargıdaki en önemli sorunun iş yükü olduğunu ve bu sorunu çözmek için yasa tasarısı hazırlığı yapıldığını, yeni Meclis döneminde ekim ayında Bakanlar Kurulu’na sunulacağını açıkladı. İpek, “Yol haritasını belirledik. Beş yıllık süreçte bu yasalar ve istinaf mahkemelerinin devreye girmesi ile yargıdaki 17 milyon dava dosyası yarıya inecek. Her şey dava konusu yapılıyor. Ödenmeyen elektrik faturası niye mahkemeye gelsin” dedi.

Bilirkişi yasa tasarısı

İpek, bilirkişilik müessesesiyle ilgili çok sayıda şikâyet olduğunu ve yeni bir kanun taslağı hazırlayıp görüşe gönderdiklerini belirterek, tasarıya göre, bilirkişilikle ilgili Adalet Bakanlığı’nda artık özel bir daire kurulacağını ve bilirkişilikle ilgili her türlü konunun o daireye geleceğini ifade etti. Bilirkişilik yasa taslağına buradan ulaşabilirsiniz.

KPSS değişmeli

Bakan İpek, KPSS ile ilgili güven bunalımı yaşandığını ifade ederek şunları söyledi: “Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sistemi de değiştirilmeli. Ankara’da bir soru havuzu oluşturulup sınavdan iki saat önce noter soruları çekmeli. Sorular bir saat içinde bastırılıp dağıtılmalı. Kamuoyunun bu sınavlara ilişkin güveni sarsıldı.”

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.