logo yeni

calisanlar2 copy

MERKEZ BANKASI EKONOMİST ALIM İLANI (12-2017)

Aktif . Yayınlanma Sözleşmeli İlanları

merkez bankasiTÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI
EKONOMİST OLARAK ÇALIŞACAK TAKIM ARKADAŞLARI ARIYORUZ

Genel Bilgiler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türkiye'de para ve kur politikalarım düzenleyen ve banknot ihracı imtiyazına münhasıran sahip bir anonim şirkettir. Bankanın temel amacı fiyat istikrarını sağlamaktır.
Banka, fiyat istikrarını sağlama amacı ile çelişmemek kaydıyla Hükümetin büyüme ve istihdam politikalarını destekler.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bağımsızlığı, güçlü örgüt yapısı, nitelikli kadrosu, teknolojik üstünlüğü ve etkili sonuçlar alma özelliği ile dünyanın önde gelen merkez bankaları arasında yer alma vizyonuyla faaliyetlerini yürütmektedir.
Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürlüğünün ana görevi, Bankanın temel amacı olan fiyat istikrarını sağlamaya yönelik olarak, parasal aktarım mekanizmalarını incelemek ile uygulanacak para ve kur politikalarının belirlenmesine katkıda bulunacak ekonomik analiz ve araştırmaları yapmaktır.
Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürlüğünün ana görevi para, kredi ve sermaye piyasaları başta olmak üzere ekonomideki tüm sektörlerin sağlıklı bir biçimde işlemesi amacıyla fiyat istikrarını temin edecek, finansal istikrarın sağlanmasına katkı yapacak politikaları oluşturmak ve uygulamaktır.
Piyasalar Genel Müdürlüğünün ana görevi para politikası hedefleri doğrultusunda, açık piyasa işlemlerini gerçekleştirmek, sisteme gün içi ve gün sonu kredi verilmesi işlemlerini yürütmek, uygulanmakta olan para ve kur politikaları çerçevesinde döviz ve efektif işlemleri yapmak, bankacılık sistemindeki döviz ve efektif kaynaklarının daha verimli kullanılmasını sağlamak ve bankalar arası döviz ve efektif hareketlerini düzenlemektir.
Strateji ve Kurumsal Yönetim Genel Müdürlüğünün ana görevi, Bankamız açısından stratejik olarak öncelikli araştırma projelerinin hayata geçirilmesine katkı sağlayarak politika önerileri sunmak ve finansal teknoloji yazılımlarından yararlanarak stratejik karar alma süreçlerine katkı vermektir.
Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürlüğünün ana görevi, enflasyonda katılık ve kalıcılıklara neden olarak para politikasının etkinliğini sınırlandıran yapısal faktörlerin tespitine yönelik araştırmalar yapmak, çözüm önerileri üretmek ve bunlara ilişkin sonuçları paylaşmaktır.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasında çalışan Ekonomistler, çalışmalarını yerel ve uluslararası konferanslarda sunmaya ve akademik dergilerde yayın yapmaya teşvik edilmektedir. Ekonomistlere araştırma ve seyahat desteğinin yanında kapsamlı ekonomik ve finansal verilere erişim imkanı da sağlanmakta, rekabetçi bir ücret ve sosyal olanaklar sunulmaktadır.

Adaylarda Aranan Özellikler

• Sözel ve yazılı, anlama ve ifade yeteneğine sahip olmak,
• Sayısal beceri ve matematiksel akıl yürütme yeteneği yüksek olmak,
• Eleştirel düşünme becerisine sahip olmak,
• Problem çözme ve analiz yeteneği gelişmiş olmak.

Görev Tanımı

• Analiz ve öngörülerde bulunmak için gerekli veriyi ve kullanılacak yöntemlere ilişkin bilgiyi toplar,
• Ekonomik gelişme ve olguları karşılaştırmalı olarak (dönemler arası ve ülkeler arası) izler ve değerlendirir,
• Ekonomiye ilişkin mevcut durum tespitinde bulunur, ayrıca iktisadi değişkenlerin gelecek dönemde izleyeceği seyre dair tahminler üretir,
• Ekonomi yazınındaki gelişmeler ve güncel ihtiyaçlar doğrultusunda karar alma sürecine girdi teşkil etmek üzere özgün fikir üretir, model, yöntem ve gösterge oluşturur,
• Akademik yayınları, teknik gelişme ve uygulamaları, kongreleri ve konferansları, güncel gelişmeleri (ekonomi haberleri) takip eder, bunları uyarlayarak çalışmalarında kullanır,
• Sorumlu olduğu alandaki güncel gelişmeleri, diğer merkez bankası uygulamalarını ve iktisadi yazını takip eder, 
• Ulusal ve uluslararası kaynaklardan Türkiye ve dünya ekonomisi ile ilgili gelişmeleri takip eder,
• Banka adına gazete ve dergilere makale hazırlar,
• Bankanın temel politika metinlerinin (Enflasyon Raporu, Finansal İstikrar Raporu, Para Politikası Kurulu Raporu ve Sunumu, Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti, Yıllık Rapor) hazırlanmasına analizleriyle ve doğrudan yazar olarak katkıda bulunur,
• Çalışmalarını kurumsal platformlar ile diğer konferans/çalıştay/seminer ve akademik nitelikli dergilerde sergileyerek kamuoyunu bilgilendirir ve yönlendirir,
• Üst yönetim ve kamuoyuna sunulmak üzere bilgi notu, sunum, rapor, yorum ve değerlendirmeler hazırlar,
Alınacak Kişi Sayısı: 12
Çalışma Şekli: Tam zamanlı/Sözleşmeli
Çalışma Yeri: Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürlüğü (5 kişi)
Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürlüğü (2 kişi) Piyasalar Genel Müdürlüğü (1 kişi)
Strateji ve Kurumsal Yönetim Genel Müdürlüğü (2 kişi) Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürlüğü (2 kişi) Son Başvuru Tarihi: 15.12.2017

İşe alım süreci hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

- Elektronik başvuru kılavuzunu görmek için tıklayınız.

Başvuru yapmak için tıklayınız.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.