logo yeni

calisanlar2 copy

Memur için 'fazla çalışma' genelgesi

Çok
6 yıl 10 ay önce #7158 Yazan: kawastr
Zorunlu haller dışında fazla çalışma yaptırılmamasını isteyen Erdoğan, süre aşılırsa ücret ödenmesi gerektiğini de belirtti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kamuda fazla çalışma genelgesine göre, kamu görevlilerine, belli bir sürede bitirilmesi gereken, zorunlu ve istisnai haller bulunmadığı sürece, günlük çalışma saatleri dışında fazla çalışma yaptırılmayacak.
Resmi Gazetede yayımlanan genelgeye göre, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşme'de varılan mutabakat çerçevesinde, fazla çalışma uygulamalarıyla ilgili kamu kurum ve kuruluşları bu genelgede belirtilen konulara özenle riayet edecek.
Kamu görevlilerine, belli bir sürede bitirilmesi gereken, zorunlu ve istisnai haller bulunmadığı sürece, günlük çalışma saatleri dışında fazla çalışma yaptırılmayacak.
Fazla çalışma yaptırılmasının gerektiği zorunlu ve istisnai hallerde, fazladan çalışılan süreye ilişkin ücret, ilgili mevzuatı çerçevesinde ödenecek.
İlgili mevzuatı gereği fazla çalışma karşılığı ücret ödenememesi durumunda ise söz konusu kamu görevlilerine, başta 657 sayılı Devlet Memurları Kanun'unun ilgili maddesi ile 2009/12 sayılı Başbakanlık Genelgesinin ilgili maddesi olmak üzere tabi oldukları mevzuat hükümleri çerçevesinde, yaptırılacak fazla çalışmanın her sekiz saati için bir gün hesabı ile izin verilecek.
Ancak bu suretle verilecek iznin en çok on günlük kısmı yıllık izinle birleştirilerek yılı içinde kullandırılabilecek.

16:90 - Şüphesiz ki Allah, size adaleti, iyilik yapmayı ve yakınlara bakmayı emreder; hayasızlıktan, fenalıktan ve azgınlıktan nehyeder. Öğüt almanız için size böyle öğüt verir.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
6 yıl 10 ay önce #7163 Yazan: osman1
osman1 tarafından Memur için 'fazla çalışma' genelgesi konusunda yanıtlandı
Sendika yetkilileri çıkıp, bakanla görüştük memura bir iki güne kadar fazla çalışma ücreti verdirilmesini sağlayacağız demişlerdi. Geçen yıl şubat ayı içindeydi sanırım. Aradan 1 senden fazla zaman geçti de o bir iki gün geçmedi nedense.

Memur fazla çalışma ücreti verilmesini beklerken, bu genelge çıktı ve "Fazla çalışma ücreti beklemeyin" dendi adeta. Hayırlı olsun.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
6 yıl 10 ay önce #7178 Yazan: semazen
semazen tarafından Memur için 'fazla çalışma' genelgesi konusunda yanıtlandı
Evet o günleri unutmadık ücret verilecek deniyordu. Bu genelgedede memur için bir getiri yok zaten.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.191 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.