logo yeni

calisanlar2 copy

engelli hizmetli alımı

Çok
7 yıl 2 gün önce #5417 Yazan: nuri_26
engelli hizmetli alımı, nuri_26 tarafından oluşturuldu
ENGELLİ HİZMETLİ ALIMI FACİASI TEKRARLANIYOR Bu bağlamda Devlet Personel Başkanlığınca ilan edilen engelli kadrolarına baktığımızda daha önce yaşanan facşanın tekrarlandığını görüyoruz.

Engelli hizmetli alımı tam bir faciadır ve kimsenin bunu izah etmesi mümkün değildir. Görme engelli bir personelin bu hizmeti nasıl yapacağı veya bu personele hizmetin nasıl yaptırılacağının iyi hesap edilmesi gerekmektedir. Engel grupları dikkate alınmadan yapılan yerleştirmenin nasıl bir sonuç doğuracağının birileri tarafından hesap edilmediği anlaşılmaktadır. İstihdamla kamu yararı ve hizmet kalitesi nasıl eşleşecek doğrusu merak ediyoruz. Kervan yolda düzülür mantığı ise 21. Yüzyılda revaç görmeyen bir yöntemdir.

Hizmetli personelin yaptığı iş özel sektöre yaptırılacak mı yoksa yaptırılmayacak mı?

Bu bağlamda literatürü takip edenler memur tanımın yeterli olmadığı ve bu tanımın yeniden gözden geçirilmesi gerektiği eleştirilerini görmüşlerdir. Hizmetli personelin yaptığı işler memur tanımı içerisine girmez ve bu işlerin hizmet alımı yöntemiyle temizlik firmalarına yaptırıldığı bilinen bir gerçektir. Ancak, hizmetli personel de on hizmet sınıfı içerisinde yer almaktadır. Siz bununla da kalmayıp engelli persoeneli hizmetli olarak istihdam etmeye kalkarsanız, hem kamunun düzenini bozarsınız hem de bu personele zulmetmiş olursunuz.

Bu eleştirimizle kamuya engelli personel alınmasına karşı olduğumuz anlamı çıkarılmamalıdır. Demek istediğimiz, adama göre işten ziyade işe göre adam istihdamı politikasının benimsenmek zorunda olduğunun bilinmesidir.

Kamunun işte bu noktada karar vermesi gerekmektedir. Uygulamaya baktığınızda birçok kamu kurumunun hiçbir şekilde yardımcı hizmetler sınıfına personel almadığını ve bu kurumların bu işleri hizmet alımı yöntemiyle daha nitelikli bir şekilde özel sektöre yaptırdığını göreceksiniz. Bazı kurumlar ise hem hizmet alımı yöntemini seçmekte hem de yardımcı hizmetler sınıfına personel almaktadır. Bu durum ise işleri çıkmaza sokmaktadır.

Yanlış uygulamaların altında yatan temel gerçek

İşte bunların altında yatan temel sebep ise personel alanında yapılma gereği dahi duyulmayan personel stratejisidir. Bu durum o kadar acıdır ki şuana kadar böyle bir çalışmanın yapılmaması dahi tam bir faciadır. Her yıl ne kadar personel alınacağının belirlenmesiyle personel politikası oluşturulamaz. Kamu kesiminin; alınacak personelin sayısı, niteliği, hangi kuruma nasıl bir dağıtım yapılacağı, alınan personelin eğitimi, çalıştırma şartları gibi birçok konuda maalesef bir strateji olmadığı için ilgili kurumların inisiyatifine bırakılmıştır. Biz hatırlatalım da isteyen istediğini yapsın.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 2 gün önce #5458 Yazan: byby
byby tarafından engelli hizmetli alımı konusunda yanıtlandı
bu konuda yeterince ses çıkmayınca tekrarlanır tabiki.örnek verecek olursak dernekler yakın zamanda 3 alım için bakan ile görüştüklerinde bu konuyuda gündeme getirmek yerine sadece 3 alım için yaklaşık bir saat konuşulmuştur.arz talep meselesi sadece.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 2 gün önce #5459 Yazan: nuri_26
nuri_26 tarafından engelli hizmetli alımı konusunda yanıtlandı
insanlara eziyet ediyorlar engelli için hizmetli kadrosu okadar zorkii

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.140 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.