logo yeni

calisanlar2 copy

İntibak

Çok
6 ay 1 hafta önce #18296 Yazan: xemsar
İntibak, xemsar tarafından oluşturuldu
İyi günler hocam soruma yanıt verirseniz çok memnun olurum. 30.06.1998 tarihinde önlisans elektrik bölümünden mezun oldum. İki ay sonra elektrikçi olarak özelde çalıştım. 2830 Gün Ssk primim yattı . 2008 yılı ocak ayına kadar 2009 yılı Şubat ayında ise tekniker olarak üniversiteye atandım. 2006-2007 yılları arası 15 ay askerlik yaptım. 2020 Temmuz ayında mühendislik bitirdim. Diplomamı kuruma ibraz ettiğim zaman intibak işlemleri nasıl olacak bana denilen şu 657 s.k 36/C hizmetim olmasına rağmen emsale takılacağım söylendi. Müktesebim ne olur? Örnekle anlatmanız bir çok kamu kurumuna aydınlatma olacağını düşünüyorum.Bu konuda 1993/2 sayılı Maliye Bakanlığı genelgesine göre işlem yapıldığı belirtildi. Tüm hesaplama nasıl olacak

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
6 ay 1 hafta önce #18297 Yazan: papatya
papatya tarafından İntibak konusunda yanıtlandı
Sayın XEMSAR,

2009 Şubat ayında (yaptığım hesaplamada1 Şubat olarak aldım) memuriyete Tekniker olarak başladığınızdan, memuriyete girişiniz 9/2 olur.
Memuriyet öncesinde askerlikte geçen sürelerinizin tamamı (1 yıl 3 ay ) ile özel sektörde teknik hizmetlerde geçen sürelerinizin ¾’ü (2830/3*4 = 5 yıl 10 ay 22 gün) memuriyette değerlendirilir. Memuriyette değerlendirilecek toplam süre 7 yıl 1 ay 22 gün. Bunun da memuriyete etkisi 2 derece, 1 kademe ve 1 ay 22 gün olacaktır.
1 Ağustos 2020 itibariyle memuriyet hizmetiniz 11 yıl 6 ay olacağından, bu hizmet karşılığında; 3 derece, 2 kademe ve 6 ayınız olur.
Memuriyetteki toplam süre 18 yıl 7 ay 22 gün olur ve bu süre karşılığı 6 derece yükselmesi yaparsınız. 9/2’den memuriyete başlamış olduğunuzdan 6 derece yükselmesi ile 3/2 seviyesine ulaşırsınız. Tüm memurların yararlandığı ilave 1 dereceden de yararlanmış olduğunuzu varsaydığımızda 2/2 seviyesine ulaşmış olmanız gerekir. (ilave kademe ilerlemeniz varsa bu seviye daha ileride olabilir)
Mühendislik fakültesini bitirmeniz halinde emsalinizin durumunu değerlendirecek olursak: Emsaliniz 1 Ağustos 2000 tarihinde, mühendislik mezunu olarak 8/1’den göreve başlar. 1 Ağustos 2020’ye kadar 20 yıl hizmet karşılığı 2/3 seviyesine ulaşmış olur ve ilave 1 derece ile birlikte 1/3 seviyesinde olur.
Emsalinizi geçemeyecek şekilde 1 Ağustos 2020 tarihi itibariyle durumunuzu değerlendirdiğimizde; Memuriyete giriş seviyeniz 8/1 olacaktır. 5 yıl 10 ay 22 gün özel sektör hizmetiniz,1 yıl 3 ay askerlik hizmetiniz ve 11 yıl 6 ay memuriyetiniz olmak üzere toplam 18 yıl 7 ay 22 gün karşılığı 6 derece yükselmesi yaptığınızda 2/1’ de 7 ay 22 gün kıdeminiz olur. Tüm memurların yararlandığı 1 derecenin de ilave edilmesiyle 1 Ağustos 2020 tarihi itibariyle Mühendislik fakültesi mezunu olarak 1/1 de 7 ay 22 gün kıdemli (memuriyete başlama gününüze göre bu süre daha az veya daha fazla olabilir, ayrıca ilave kademe ilerlemesi yapmışsanız kademeniz daha ileride olabilir) olmanız gerekecektir.
Öte yandan, emsale takılma durumunuz söz konusu olmamaktadır.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Çok
6 ay 1 hafta önce - 6 ay 1 hafta önce #18298 Yazan: xemsar
xemsar tarafından İntibak konusunda yanıtlandı
Bahsettiğim genelge ek olmadığı için link atıyorum . https://www.google.com.tr/amp/s/docplayer.biz.tr/amp/318773-T-c-maliye-ve-gumruk-bakanligi-personel-genel-mudurlugu-genelge-1993-2.html. Birde size başka bir sorum ola aktı yanıtlarsanız çok sevinirim . Danıştay idari dava daireleri 2016 yılında bir karar verdi askerlik emsal hizmete takılmaz diye . Emsale askerlik ilave edilecek kurumlar buna uymak zorunda mıdır. Eğer askerlik emsale takılıyorsa dayanağını bana atabilirmisiniz
Son Düzenleme: 6 ay 1 hafta önce Düzenleyen:xemsar

Çok
6 ay 1 hafta önce #18299 Yazan: papatya
Sayın XEMSAR,
Söz ettiğiniz genelge emekli kesenek seviyesi ile ilgilidir. Özel sektörde sigortalı geçen sürelerinizin tamamı emeklilik haklarınızda değerlendirilir.
Askerlik konusu ise şöyle: emsaliniz, sizinle birlikte okulu bitirdikten sonra hiç ara vermeden üst öğrenime devam edip süresi içinde okulu bitirip işe giren ve sizin intibak işlemi yapılana kadar çalışıyor olan (bu çalışmadan sayılan askerlik de dahil) kişidir. Burada emsalin askere gidip gitmemesi önemli değildir. Çünkü gitse de gitmese de okulu bitirdikten sonraki süresi sizin intibak işlemine kadar aynı olacaktır. Yani örneğin 9 yıl süre geçmiş ise bunun karşılığında 3 derece almış sayılacaktır. 9 yılın 1 yılı askerde de geçmiş olabilir, çalışarak da geçmiş olabilir. Sonuç değişmez.

Çok
6 ay 1 hafta önce #18303 Yazan: xemsar
xemsar tarafından İntibak konusunda yanıtlandı
Peki örnek üzerinden gidersek olur mu? 2003 yılında 1 yıl askerlik yapıp 2006 yılında liseden Mezun ve 2011 yılı Ağustos ayında memuriyete başlayan ve 2020 yılında 4 yıllık üniversite mezunu birinin emsali şöyle mi? 2010 Temmuz ayı itibariyle işe giren ve 18 Temmuz 2020 tarihi itibariyle 9 yıl 11 ay artı askerlik 10 yıl 11 ay olan kişi 9/1 üzerinden 6/2 toplu derece 5/2 mi olur ? Ya da 2011 yılı işe girdiğinden 8 yıl 11 ay artı askerlik 9 yıl 11 ay alınarak mı intibak yapılır? Benzer olarak soruyu şöyle çevirirsek aynı kişi memuriyete 2009 Ağustosunda başlasın bu durumda nasıl olur teşekkür ederim vereceğiniz yanıttan.

Çok
6 ay 1 hafta önce #18305 Yazan: papatya
Sayın XEMSAR,
2003 yılında 1 yıl askerlik yapıp 2006 yılında liseden mezun ve 2011 yılı Ağustos ayında memuriyete başlayan, 2020 yılında 4 yıllık üniversite mezunu olan kişinin 18 Temmuz 2020 tarihi itibariyle derece kademesi hesaplanırken;
Emsal olarak, 1 Ağustos 2010 tarihinde lisans mezunu olarak göreve başlayan ve 18 Temmuz 2020 tarihine kadar hizmeti bulunan kişinin ulaşmış olduğu derece/kademe esas alınacak ve intibakı yapılacak olan kişinin 18 Temmuz 2020 tarihi itibariyle ulaşacağı seviye, bu emsalin ulaştığı derece/kademeyi geçemeyecektir.
Buna göre, 1 Ağustos 2010 tarihinde memuriyete 9/1’den başlayan emsal 18 Temmuz 2020 tarihi itibariyle geçen 9 yıl 11 ay 18 gün süre karşılığı (bu süre fiilen çalışarak ya da askerlikte geçmiş olabilir) 3 derece yükselmesi yapmış olacaktır. İlave 1 derecenin de etkisiyle 18 Temmuz 2020 tarihinde 5/1’seviyesinde olacak ve 1 Ağustos 2020’de 5/2 olacaktır.
2003 yılında 1 yıl askerlik yapıp 2006 yılında liseden mezunu olan ve 1 Ağustos 2011’de memuriyete başlayan ve 2020 yılında 4 yıllık üniversite mezunu olan kişinin 18 Temmuz 2020 itibariyle intibak hesabı yapıldığında; memuriyette değerlendirilecek hizmet süresinin 1 yıl askerlik ve 8 yıl 11 ay 18 gün hizmet olmak üzere toplam 9 yıl hizmet karşılığı 3 derece ve ilave bir derece ile toplam 4 derece alacağı ve 1 Ağustos 2020’de 5/2 olacağı görülmektedir.
Aynı kişi memuriyete 1 Ağustos 2011 tarihinde değil de 1 Ağustos 2009 tarihinde başlamış olsaydı; 18 Temmuz 2020 itibariyle intibak hesabı yapıldığında; memuriyette değerlendirilecek hizmet süresinin 1 yıl askerlik ve 10 yıl 11 ay 18 gün hizmet olmak üzere toplam 11yıl 11 ay ve 18 gün karşılığında 3 derece 2 kademe ve ilave bir derece ile birlikte 4 derece 2 kademe alması ve 9/1 üzerine eklendiğinde 18 Temmuz 2020 tarihi itibariyle 5/3 seviyesine ulaşması gerekirken, aynı tarihe emsalinin 5/1’de olması nedeniyle intibakı yapılan kişinin de 18 Temmuz 2020’de 5/1’de olması ve emsali gibi 1 Ağustosta 5/2 olması gerekecektir.

Sayfa oluşturma süresi: 0.158 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.