logo yeni

calisanlar2 copy

PROGRAMCI VE ÇÖZÜMLEYİCİ UNVANLARININ KANUN ÇALIŞMASI

Çok
5 yıl 10 ay önce #1885 Yazan: nazli
Özel hizmet ve zamların ödenmesine ilişkin kararnamede şöyle diyor. İlgili bölümlerde zam tazminatların ödeneceği kişiler şöyle tarif ediliyor. Buradan anlaşılan durum net bence.

"Kadroları Teknik Hizmetler Sınıfında bulunanlardan";
-"Unvanları (a), (b) ve (c)’de sayılmayan diğer mesleki teknik yükseköğrenimliler"
-"En az iki yıl süreli mesleki teknik yükseköğrenim görmüş olan yüksek teknikerler, teknikerler ile tütün eksperleri"
-"En az dört yıllık mesleki teknik öğrenim görmüş diğer personel"
-"En az iki yıl süreli mesleki teknik yükseköğrenim görmüş yüksek teknikerler ve teknikerler ile tütün
eksperleri, prospektörler"

Bu ifadelere göre teknik hizmetler sınıfında olmakla birlikte mesleki teknik yüksek öğrenim görmemiş olanlar bu düzenlemelerden yararlanabilir mi? Ben yararlanamaz diyorum. Ama farklı resmi düzenlemeler yapılırsa mümkün olabilir belki.

Ancak bazı arkadaşların bu durumu kabullenmek istemediklerini görüyorum. Mücadele edilecekse bu durumu görüp ona göre mücadele etmek gerekir.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 10 ay önce #1889 Yazan: nazli

protar Yazan:: Diğer bir mevzu ünvanmı önemli yoksa mezuniyetmi yani adam fen fak mezunu teknik bölüm değil fakat atanırken programcı olarak atanmış bu gibi arkadaşların durumu ne olacak yada başka bir kafama takılan husus adam matematik mezunu ancak progamcı teknik hizmetlerdeki matematikçi maaşını alabilecekmi sorular çok var ancak karışık işler ...

İlgili eğitiminden dolayı TH Sınıfına dahil bir unvan kazanmışsa ve kadrosu da TH ise kazanmış olduğu unvanın haklarından yararlanması gerekmektedir. Bunu Yan ödeme kararnamesinin 4 üncü maddesi ile 160 sayılı DMK tebliğine dayanarak ifade ediyorum. Ancak bu düzenlemelerde çalışılırken üst öğrenimin bitirilmesi durumunda bu ödemenin yapılacağı belirtiliyor.
Yani ilgili meslek Lisesi mezunu teknisyen. Sonradan Matematik bölümünü bitirirse teknisyen olmasına rağmen matematikçi haklarından yararlanıyor.
Matematikçi unvanına sahip olup programcı olan kişiye de bunun uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Ancak dar bir yorumla, "işe matematikçiyken girdiniz, üst öğrenimi bitirmediniz bu nedenle size matematikçinin hakkını vermiyoruz diyebilirler." Maliye Bakanlığının bu konuda yapacağı değerlendirme önem taşımakla birlikte, öğrenime ilişkin hakların ödenmemesi durumunda konu yargıya da taşınabilir.

Haberlerden ve yorumlara verilen cevaplardan, memurunyeri.com sitesinin değerlendirmelerinin de bu şekilde olduğunu görüyorum.

Çok
5 yıl 10 ay önce #1895 Yazan: skanik
Sayın NAZLİ nickli arkadaşım.BUMKO genel müdür yardımcısı şinasi beyle yapılan görüşmelerde bende vardım.Uygulayıcıları orası yukarıda belirtiğim şekilde yapılacaktır.İlgili resmi yazı ödeme ile alakakalı kurumlara yollanmaya başlnmıştır.ilgili 'd)BENTİ tanımlanmamış bölümdür.çözümü bu şekilde bulmuşlardır.ÜNVAN bazında 100 ve 93 olarak uygulanacaktır.

Çok
5 yıl 10 ay önce #1901 Yazan: nazli

skanik Yazan:: Sayın NAZLİ nickli arkadaşım.BUMKO genel müdür yardımcısı şinasi beyle yapılan görüşmelerde bende vardım.Uygulayıcıları orası yukarıda belirtiğim şekilde yapılacaktır.İlgili resmi yazı ödeme ile alakakalı kurumlara yollanmaya başlnmıştır.ilgili 'd)BENTİ tanımlanmamış bölümdür.çözümü bu şekilde bulmuşlardır.ÜNVAN bazında 100 ve 93 olarak uygulanacaktır.

Yani, kişi işletme bölümü mezunu da olsa, mühendislik bölümü mezunu da olsa, programcı ise 100 ya da 93 üzerinden mi özel hizmet tazminatı alacak.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: skanik, siyahkartal

Çok
5 yıl 10 ay önce #1912 Yazan: skanik
NAZLI hanım burada BUMKO görüşü gecerli olabilmesi için yani mühendislik fakültesi mezunları için BÜMKO ek bir düzenleme yapabilir.sadece özel hizmet tazminatı ile alakalı örneğin mühendis olanlara 168 matematik mezunu olanlara 130 gibi ama 100-93 olarak programcı ve çözümleyi olanlara hangi okul olursa olsun şu anda uygulanacak budur.01/01/2014 uygulanacak durum böyle.Ama ödeme kararnamesine ek olarak yazdığım durum geçerli olabilir. BUMKO yetkilileri ile yapılan görüşmelerde ve TOPLU GÖRÜŞME tutanaklarında durum aynen böyledir.TORBA KANUN çalışmalarımız devam ediyor.Kanun olarak geçerse hiçbir problem olmayaçaktır.İlgili BENT forum başlığında yazdığım üzere kanun ile belertilirse sorun olmayacaktır.Bilgilerinize

Çok
5 yıl 10 ay önce #1922 Yazan: papatya
Sayın skanik,

Söylediğimiz şeylerin birbirinden farkı yok aslında. Mühendis olanların zam ve tazminatının unvanlarına göre ödenmesi Maliye Bakanlığı tarafından sağlanabilir diye düşünmekteyim. Yine uygulama birimi olan Maliye Bakanlığı Toplu Sözleşmedeki ifadeyi her eğitim durumu için uygulama yönünde değerlendirme yağabileceği gibi farklı bir değerlendirme de yapabilir.

Ancak, konu her ne şekilde çözülmeye çalışılırsa çalışılsın, geçici bir çözüm olacağından,programcılarla çözümleyicilerin hem bitirdikleri okullar itibariyle ve hem de yaptıkları meslekler itibariyle hak ettikleri gerçek özlük haklarına kavuşmaları ve bu konuda tereddüde mahal kalmaması için, gerekli yasal değişikliklerin bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Sayfa oluşturma süresi: 0.168 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.